Dolara Fed desteği

0
2717

Dolar, ABD büyüme verisinin ardından ve  Fed’in faizi Eylül’de artıracağı beklentisi ile gücünü koruyor. Doların güçlenmesi ile karşısında en büyük zararı emtia ihraç eden ülkelerin para birimleri yaşıyor.

Doların 4 ayın en düşük seviyesinden toparlanması ile birlikte Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda doları ve Norveç kronu Mayıs ortasından bu yana gelişmiş piyasa para birimleri arasındaki en kötü performansı sergiledi. Dolar göstergesi, Fed’in faiz artırımına yaklaşıldığı sinyali vermesinin ardından Perşembe günü Mart’tan bu yana en yüksek seviyeyi gördü.

Auckland’daki Westpac Banking Corp. kıdemli piyasa stratejistlerinden Imre Speizer, “Dolar, Fed’in sıkılaştırma dönemine yaklaşması ile destek buluyor. Bu durum emtia paralarındaki aşağı yönlü baskının sürmesine neden olacak” dedi.

Avustralya doları ABD doları karşısında 15 Mayıs’tan bu yana yüzde 9.1 geriledi ve Tokyo saati ile 12.45’te 73.03 ABD sentinden işlem gördü. Kanada doları aynı dönemde yüzde 7.6 düşüş ile 1.2998 seviyesine geldi. Norveç kronu yüzde 10 gerileyerek 8.1615 oldu. Yeni Zelanda doları yüzde12 değer kaybederek 65.84 sente zayıfladı.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.