Elektrik faturasını düşürmenin yolları

Aile bütçesini sarsan giderlerin arasında sabit gider haline gelen yüksek elektrik faturaları her ay canı sıkan cinsten giderek artıyor. Elektrik fiyatları kontrol edilemiyor ama elektrik faturanızı azaltmak mümkün. Elektrik mühendislerinin bu konuda etkili yöntemleri var.

0
4516

Aile bütçesinin sabit giderleri arasında mevsimlere göre değişen elektrik faturaları bazı aylar can sıkıcı boyutlara kadar ulaşabiliyor. Ne kadar dikkat etseniz de elektrik faturalarında yüzde ondan fazla tasarruf sağlayamıyorsunuz. Bu konuda Elektrik Mühendisleri Odasının (EMO) hazırladığı elektrikli ev aletlerinde tasarruf yöntemleri raporuna göre 4 kişilik ailenin ortalama elektrik kullanımı 230 kilovatsaat olarak hesaplanmış. EMO’nun hazırladığı bu rapora göre elektrik kullanımını 110 kilovatsaate düşürmek mümkün. Peki nasıl?

İşte elektrik faturasını düşürmenin basit ve maliyeti düşük önlemleri

Ev aletlerinde “A” ve “A+” enerji sınıfı olanları seçin

Ev içi elektrik tüketiminde en çok sırasıyla buzdolabı, fırın, televizyon, çamaşır makinesi bulaşık makinesi, ütü, elektrik süpürgesi ve saç kurutma makinesi pay alıyor. Kullanılan beyaz eşyalar, ev içi küçük elektronik aletler ne kadar eski ise kullandıkları elektrik oranı da artıyor. Dolayısıyla belirli periyotlarda ev elektrikli eşyalarını değiştirmekte ve “A” ve “A+” enerji sınıfı olanları seçmekte elektrik faturalarının düşmesinde çok büyük etkisi var. Hatta A sınıflarının da kendi içinde daha da tasarruflu olanları da üretiliyor artık Yüksek verimli ve çok düşük verimli cihazlar arasında yüzde 60’ın üzerinde enerji tüketim farkı bulunuyor.

Evi aydınlatmada tasarruflu ampuller kullanın

Akşam oldu mu evi şıkır şıkır aydınlatmak isteriz. Akşamları uzmanlar loş ışık altında oturmanın zihin ve uyku sağlığı açısından etkisinin yüksek olduğunu söyleseler de geleneksel olarak biz aydınlık evleri severiz. Hele de çok kollu avizeler. Bu zevkimizden taviz vermeden avizelerde tasarruf ampulleri kullanılabilir. Hem yüzde 80’ne yakın enerji tasarrufu sağlarken hem de daha uzun ömürlü oldukları için daha çok kullanılırlar. Ayrıca ev içinde gerek duvarlarda gerekse ev eşyalarında ve perdelerde açık renk seçildiğinde daha az ampul ile aynı aydınlık sağlanabilir.

Evin en fazla elektrik tüketen eşyası buzdolabı

Buzdolabının kalorifer yanı, yemek pişirilen yere yakın, ya da güneş gören bir yere yakın olması ısınmasına dolayısıyla da daha fazla elektrik tüketmesine neden oluyor. Ayrıca buzdolabına sıcak konan yiyecekler, üstü açık tencereler, sık sık kapısının açılması, gereğinden fazla doldurulması, yaz kış aynı soğutma da kullanılması gibi kullanıma bağlı olarak da buzdolabının kullandığı elektrik miktarı artıyor.

Yemek pişerken ısı kaybına dikkat

Elektrikli ocaklarda yemek pişirirken tencerenin ateşten küçük olması, kapağının açık bırakılması gibi detaylar elektrik tüketimini artırıyor. Ayrıca elektrik faturasının en büyük ikinci dostları fırınlarda da gereğinden fazla büyük olması, kapağının sık sık açılması, ön ısıtma yapılması gibi detaylarda fırının elektrik faturasının artmasına yardım ediyor.

Kullanılmayan lambaların kapatılması

Aile bireylerin genelin de özellikle de çocuklarda odadan odaya geçerken ışıkların yakılması ve odadan çıkarken bu ışıkların açık unutulması, televizyonun odadan çıkarken kapatılmaması, bilgisayarların tasarruf modunun etkinleştirilmemesi gibi detaylarda elektrik faturanızı artıran unsurlar arasında yer alıyor.

Ütü ve süpürge seçimi önemli

Ütü alırken buhar gücü yüksek ütü hem ütü yapmanızı, ütü de geçen sürreyi azaltırken kullanılan elektrik miktarını da azaltıyor. Ayrıca enerji sınıfı düşük olanları tercih ettiğinizde bu oran çok daha hızlı düşüyor.

Süpürge alırken de emiş gücü yüksek olan süpürgeyi aldığınızda kıs aşurede daha hızlı sonuç alırken elektik faturanızı da düşürme imkanı yakalıyorsunuz. Bu arada elektrik süpürgelerinin toz torbalarını da sık boşaltmak elektrik faturasını azaltmaya katkı sağlıyor.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.