Euro 6 ayın en düşüğünde

0
2581

Euro, Paris’te meydana gelen terör saldırıları sonrası artan, Avrupa’nın görünümüne ilişkin yatırımcı endişeleriyle birlikte, dolar karşısında bu ayki ilk haftalık kazancını silerek altı ayın en düşük seviyesine indi.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi’nin gelecek ay gerçekleştirilebilecek bir ek parasal genişlemeyle ilgili piyasa beklentilerini canlandırmasının ardından, 16 Ekimden bu yana yüzde 5.5 değer kaybeden Euro, düşüşünü sürdürüyor. Yen, Fransız savaş uçaklarının Suriye’deki hedefleri bombalaması sonrası traderların geleneksel güvenli limanlara yönelmesiyle, Pazartesi günü ABD tahvillerinde ve altındaki ralliye katılarak, tüm önemli para birimleri karşısında değer kazandı. İsveç kronu, Norveç kronu ve Danimarka kronu düştü.

Singapur’da Macquarie Bank Ltd.’den Nizam İdris, “Paris’te, Cuma günü yaşanan olaylar fonların, bu kez Euro da dahil olmak üzere, riskli varlıklardan kaçmasına sebep oldu. Euro, çok düşük faizli bir güvenli liman haline geldi fakat olaylar bir ülke etrafında toplandığı zaman, faizden bağımsız olarak zayıflıyor” dedi.

Euro, Tokyo saatiyle 13:12’de yüzde 0.5 düşerek 1.0724 dolar seviyesine geldi

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.