Euro çökecek mi?

0
2711

Yunanistan maliye bakanı Yanis Varoufakis, Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nden çıkması halinde Euro’nun çökeceğini öne sürdü.

EURO NE KADAR?

İtalyan medyasına konuşan Varoufakis, böyle bir durumda diğer ülkelerin de kaçınılmaz olarak Yunanistan’ı izleyeceğini öngördü. Varoufakis'in "Euro kırılgan, iskambil kartlarından yapılmış bir kale gibi ve eğer Yunanistan kartını çekerseniz diğerleri çöker" ifadesini kullandı.

İTALYA’YI DA HEDEF GÖSTERDİ

Yunanistan maliye bakanından italya'yı hedef gösteren açıklamalar da geldi. Varoufakis,, İtalya’nın borç durumunun sürdürülemez olduğunu söyledi.

Varoufakis,, İtalya’nın iflas tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu ve Almanya’nın tepkisinden korktuğunu öne sürdü. Açıklamalara tepki gösteren İtalya ekonomi bakanı Pier Carlo Padoan, İtalya’nın borcunun sağlam ve sürdürülebilir olduğunu, Varoufakis'in ifadelerini uygunsuz bulduğunu ifade etti.

İNGİLTERE: ACİL DURUM PLANLAMASINA BAŞLADIK

İngiltere Maliye Bakanı George Osborne, Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nden çıkma olasılığına karşı acil durum planlaması yapmaya başladıklarını söyledi. BBC’ye demeç veren Osborne, bu yönde yaşanabilecek bir gelişmenin piyasada doğuracağı istikrarsızlığa karşı önlem almak istediklerine işaret etti. Osborne, konuyu bugün İstanbul’da başlayacak G20 maliye bakanları ve merkez bankası başkanları toplantısı gündeme getireceğini ifade etti.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.