Euro yılın dibine demir attı

0
2624

Avrupa’ya dair endişelerle dolar karşısında değer kaybeden Euro, Jackson Hole’da konuşan Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’nin konuşmalarının parasal genişleme işareti olarak kabul edilmesinin ardından yılın en düşük seviyesine geriledi. Euro, dolar karşısında 1,3185'le 9 Eylül'den beri en düşük düzeye indi. Parite o tarihte 1,3160 seviyesindeydi. Euro/dolar paritesi Cuma günkü işlemlerde 1,3246 seviyesinden kapanmıştı.

DAHA GÜÇLÜ ENFLASYON VURGUSU ETKİLEDİ

Draghi, Cuma günkü konuşmasında daha önceki konuşmalarından çok daha güçlü ifadelerle enflasyonun düşmesini engellemek için uygun bütün araçlara başvuracaklarını söyledi. National Australia Bank’ın dolar analisti Ray Attrill, “Draghi’nin konuşmasında dikkat çekici olan, AMB’nin internet sitesinde yayımlanan konuşma metninden ayrılarak, enflasyona vurgu yapmasıydı” dedi.

GELİŞMELER YAKINDAN TAKİP EDİLECEK

Avrupa Merkez Bankası, 4 Eylül’de para politikası toplantısı gerçekleştirecek. Bu gelişmenin haricinde, analistler Cuma günü açıklanacak enflasyon rakamları da yakından takip edecek. Reuters’ın düzenlediği ankete katılan analistler, yıllık enflasyonun Ağustos ayında yüzde 0,3 gerilemesini bekliyor. Temmuz’da bu oran yüzde 0,4 olmuştu.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.