Ev almak için nasıl birikim yapılmalı?

Hayalinizde bir ev almak var ve bunun için nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini bilmiyor musunuz? O halde imdadınıza yetişiyoruz. Ev almak için yapmanız gerekenleri şöyle sıralayabiliriz;

0
4840

1. Bütçenizi kontrol altına alın

Birikimin en temel yolu bütçe oluşturmaktır. Tabii iş bütçe oluşturmakla da bitmiyor. Oluşturduğunuz bütçeyi doğru yönetmelisiniz. Bütçenizi doğru yönetmek için de gelir ve gider dengesi kurmalısınız. Mesela 2 bin TL maaş alıp, 3 bin TL harcama yaparsanız değil ev almayı bir daha ki ayın sonunu nasıl getireceğinizi kara kara düşünmeye başlarsınız. Bu ve buna benzer durumlar bir ya da 2 kez olmak üzere yapılabilir. Fakat ev almak için bütçenizi kontrol altına almanız şart!

2. Birikim hesabı oluşturun

Şimdiden geleceğinizi düşünmeli ve bunun için yatırım yapmalısınız. Çünkü hayatın size neler getireceği belli olmaz. Bu sebeple tedbiri elden bırakmamalısınız. Eğer yarınlarınız için bir şey yapmak istiyorsanız bunlarından biri de birikim hesabı olmalıdır. Kendinizi düşünmeli ve geleceğiniz için paranızı birikim hesabında değerlendirmelisiniz.

3. Gereksiz harcamaları hayatınızdan çıkarın

Ev almak istiyorsanız gereksiz harcamaları hayatınızdan çıkarmalısınız. Örneğin; bir ay içerisinde ihtiyacınız olmadığı halde 5 ayakkabı almanız gereksiz bir harcamadır. Hayallere ve hedeflere ulaşmak ne yazık ki kolay olmuyor. Eğer şimdi fedakarlık ederseniz ilerde bunun mükafatını görebilirsiniz.

4. Tasarruf edin!

Para biriktirmenin en etkili yollarından biri de tasarruf etmektir. Tasarruf ederek gereksiz harcamalardan kurtulabilir ve böylelikle ev almak için gerekli birikimi yapabilirsiniz.

5. Konut hesabı oluşturun

Birikimlerinizi konut hesabında değerlendirerek ev sahibi olabilirsiniz. Devlet konut hesabınızdaki birikimlerinize yüzde 20’ye varan oranda destek verecek. Devlet katkısının da birikime eklenmesi konut hesabını daha da cazip hale getiriyor. Bu noktada bilmeniz gereken; devlet desteğinin 15 bin lirayı geçmeyecek olmasıdır.

Konut hesabından nasıl faydalanır?

Konut satın aldıktan itibaren 6 (altı) ay içinde bankaya başvuru yaparak konut hesabından faydalanabilirsiniz. Bütün bilgi ve belge kontrolünün ardından 2 ay içerisinde hesabın olduğu bankadan para çekebilirsiniz.

Birikim hesabı oluşturmak için üç neden! TIKLAYIN!

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.