Faiz 1,5 yılın zirvesinde

0
370

Tahvil-bono piyasasında iki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 11,61 ile 24 Mart 2014'ten bu yana en yüksek seviyesini gördü. Bayram tatilinin ardından haftanın ilk işlem gününe yüzde 11,53 seviyesinden başlayan 2 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi bu seviyeden gelen satışların etkisiyle yükselişe geçti ve 1,5 yılın zirvesine çıktı. 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi ise şu dakikalarda yüzde 10,95 seviyelerinde işlem görüyor. Türk lirasının dolar karşısındaki değer kaybının devam etmesiyle gösterge tahvilin bileşik faizi üzerindeki baskı artarken, küresel tahvil piyasasındaki yüksek volatilitenin de negatif etki yarattığı gözleniyor.

Bugün 3,0291'e kadar gerileyen dolar/TL gün içinde en yüksek 3,0613'e kadar yükseldikten sonra şu dakikalarda 3,0550 seviyelerinde dengelenme çabasında. Analistler, geçen hafta yurt içi piyasaların bayram tatili nedeniyle kapalı olduğu sırada ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen'in bu yıl içinde faiz artışına gidilmesi gerektiği yönündeki açıklamalarının TL varlıklar üzerinde baskıyı artırdığını belirtiyor.

Fed'in bu yıl içerisinde faiz artışına gideceği beklentisinin artması ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) eylül ayında faizlerde değişikliğe gitmemesinin piyasa faizlerini yükselttiğini aktaran analistler, uluslararası tahvil piyasasındaki yüksek volatilitenin de belirsizliği artırdığını kaydediyor. İki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizinde yüzde 11,75 seviyesinin önemli direnç olarak takip edileceğini ifade eden analistler, olası geri çekilmelerde yüzde 11,00 seviyesinin destek konumunda olduğunu tahmin ediyor.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.