‘Faiz artışı yaklaşıyor’

0
3295

Tutanaklara göre şartlar faiz artışının yaklaştığına işaret ediyor. Ancak yaklaşık 10 yıl sonra yapılacak ilk artış için uygun şartların henüz oluşmadığı vurgulandı. Açıklamaya göre, bazı komite üyeleri enflasyonun yüzde 2 hedefine doğru ilerlediği konusunda henüz kanıt görmediğini belirtti.

Komitede sadece bir üye Temmuz'da faiz artışına hazır olunduğunu düşünüyor. ABD ekonomisinin son aylarda ılımlı derecede büyümeyi sürdürdüğü ve işgücü piyasasının güçlü istihdam artışıyla iyileşmeye devam ettiği belirtilen tutanaklarda, ekonomik şartların bu olumlu gelişmelere rağmen halen faizlerin yükseltilmesine hazır olmadığı vurgulandı. "Çoğu üye parasal sıkılaşma için gerekli şartların henüz sağlanmadığı görüşünü bildirdi, ancak şartların bu noktaya yaklaşmakta olduğunu da not etti" ifadelerine yer verilen tutanaklarda, 10 üyeden 9'unun faiz artışı için daha fazla bilgiye ihtiyaç duyduğu, bir üyenin ise faiz artışını hali hazırda desteklediği kaydedildi.

ÜYELER, ENFLASYON KONUSUNDA ENDİŞELİ

Ayrıca, bazı üyelerin yüzde 2'nin altında seyreden enflasyona yönelik endişelerine dikkat çekilen tutanaklarda şu ifadelere yer verildi: "Bazı üyeler, dolardaki değerlenme ve emtia fiyatlarındaki düşüşün enflasyonu aşağı çekme riski olduğunu öngörüyor. Ayrıca, birkaç üye, işgücü piyasasındaki artan kaynak kullanımının ücretlere ve fiyatlara etkisinin çok kısıtlı olduğunu not etti ve enflasyon ile enflasyon beklentilerine ilişkin dinamiklere yönelik belirsizliğe vurgu yaptı. Neredeyse tüm Komite üyeleri, enflasyonun orta vadede yüzde 2 hedefine ulaşacağından yeteri kadar emin olmak için daha fazla veri görmek istediklerini belirtirken, enflasyonla ilgili gelişmeleri yakından izleme konusunda mutabakata vardı."

ÇİN VE YUNANİSTAN'IN ETKİSİ SINIRLI

Çin ve Yunanistan'daki gelişmelerinde tartışıldığı toplantının tutanaklarında, bunlardan kaynaklanan finansal gerilimin Amerikan ekonomisine etkisinin sınırlı kaldığı değerlendirmesi yapıldı. Analistler, Fed yetkililerinin enflasyona yönelik endişeleri nedeniyle faiz artışına Eylül'de başlayıp başlamamak konusunda kararsız kaldıkları yorumunda bulunurken, Eylül toplantısında faiz artışının halen muhtemel olduğunu kaydetti. FOMC'nin bir sonraki toplantısı, 16-17 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek. Fed Başkanı Janet Yellen, kritik toplantının ardından basın toplantısı düzenleyecek…

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.