‘Fed, aşırı tepki vermemeli’

0
646

Richmond Fed Başkanı Jeffrey Lacker, Fed'in Çin'deki finansal kargaşaya tepki vermek konusunda dikkatli olması gerektiğini, tepki vermeden önce ABD'nin ekonomik görünümü için net tehlike işaretleri görmeyi beklenmesi gerektiğini söyledi.

Lacker, "1990'lardaki Asya krizine insanlar Asya piyasalarındaki oynaklığı ABD'nin büyümesi için etkisini abartılar ve aşırı tepi verdi. Bizim şirkte ABD're temel göstergelerin ciddi şekilde etkilendiğine dair kanıt görmeden aşırı reaksiyon vermemek konusunda dikkatli olmamıs gerektiğini düşünüyorum" diye konuştu.

Lacker, ABD ekonomisinin giderek güçlenmekte olduğunu ancak enflasyonun Fed'in faiz artırımlarını etkileyebilecek bir endişe olmaya devam ettiğini söyledi.

"Fed faiz artırım hızı ekonomik görünümün gelişimine bağlı olacak" diye konuşan Williams, ekonomide yaşanan iyileşmelere rağmen enflasyonun bir bilmece olmaya devam ettiğine işaret etti.

"Enflasyonun nasıl geliştirği faiz artırımlarını berleyecek" ifadelerini kullanan Williams, "Eğer petrol fiyatları dip yapar, ABD Doları'nın değeri tepe noktasını görür ancak enflasyon kısa sürede yüzde 2 seviyesine dönmez ise faiz artırımlrında sığ bir patika izlenmesi akıllıca olur. Eğer enflasyon yüzde 2'ye hızlı şekilde döner ise daha agresif bir patika uygun olabilir" diye konuştu.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.