Fed başkanlarından faiz yorumu 14.06.2016

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari ve Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker, ABD ekonomosi ve Fed`in faiz artırım olasılığı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

0
3213

Fed başkanlarından ABD ekonomisi ve faiz ile ilgili açıklamalar peş peşe gelmeye devam ediyor.

‘ABD EKONOMİSİNDE CANSIZ BÜYÜME ÖNGÖRÜLEBİLİR GELECEKTE DEVAM EDECEK’

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, ABD ekonomisinde büyümenin öngörülebilir gelecekte cansız olmaya devam edeceğini söyledi.

Montana’da konuşan Kashkari, “Bir resesyon yaşanacağını tahmin etmiyoruz, ancak gürleyen bir ekonomi ile karşı karşıya kalacağımızı da öngörmüyoruz. ABD ekonomisi büyük olasılıkla cansız, ağır şekilde büyümeye devam edecek” dedi. Kashkari, Fed’in ne zaman faiz artırmasını tercih ettiği yönündeki bir soruya yanıt vermezken, faizlerin çok hızlı şekilde artırılmasının çok yavaş artırılmasına göre kendisini daha çok endişelendirdiğini ifade etti. Kashkari bu yıl FOMC’nin oy verme hakkı olan bir üyesi değil.

‘FED, POLİTİKA DEĞİŞİKLİĞİNİ ABD BAŞKANLIK SEÇİMİ SONRASINDA ERTELEMEK İSTEYEBİLİR’

Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker, Fed’in para politikasında değişiklikleri 8 Kasım’da yapılacak ABD başkanlık seçimi sonrasına bırakmak isteyebileceğini söyledi.

Harker, “Ben seçimden çıkacak sonuçtan ve sonrasında ne olacağından endişe ediyorum. Eğer ekonomiyi bocunu etkileri olan politikalar ortaya çıkar ise bizim muna yanıt vermemiz gerekir. Seçim sonucunun ne olacağını, işlerin nasıl gideceğini bilmiyorum. Fed, bu belirsizlik bir miktar ortadan kalkana kadar sabırlı olmayı seçebilir” diye konuştu.

Harker, FOMC’nin 1-2 Kasım tarihlerindeki toplantısının müzakere bölümüne katılacak. Ancak Harker’ın bu yıl FOMC’de oy verme hakkı bulunmuyor. Harker dün yaptığı açıklamada, Fed’in Eylül’deki politika toplantısında Fed’in bir faiz artırımına gitmesi taraftarı olduğunu belirtmiş ve politikanın Fed’in iç tartışmalarında hiçbir zaman rol oynamadığını savunmuştu.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.