‘Fed Japonya’nın hatasını tekrarlayabilir’

0
2528

Japonya Merkez Bankası (BOJ) yönetim kurulu üyesi olarak 2000’lerin başında faiz oranında artırım yapılmasına karşı oy kullanan Nobuyuki Nakahara, Fed’in faizleri erken artırarak Japonya’nın hatasını tekrar etme riskinde olduğunu dile getirdi.

Nakahara, BOJ’un Ağustos 2000’de sıfır faiz politikasını sonlandırmasına karşı çıkmıştı ve üç ay sonra merkez bankasının acil bir şekilde parasal genişlemeye (QE) gitme kararı alması çağrısında bulunmuştu. Ekonomik koşulların Japonya ve yurtdışında kötüleşmesi ile birlikte BOJ, sıkılaştırma politikasını terk etti ve Mart 2001’de parasal genişleme kampanyası başlattı. Bu 2006 yılına kadar sürdü.

Nakahara, 16 Ekim’de Japonya’da verdiği bir röportajda, “Faiz oranlarını artırdıkları takdirde BOJ’un yaptığı hatayı tekrar edeceklerinden şüphem yok. Fed, herhangi bir artırım öncesinde reel ücretlerde istikrarlı bir yükseliş olduğunu görene kadar beklemeli” diye konuştu.

1998 ile 2002 yılları arasında BOJ’da görev yapan ve şu an Başbakan Shinzo Abe’nin para politikası konusunda danıştığı ekonomist grubunda yer alan Nakahara, “QE3’ü sonlandırmak Fed için yeterince iyi. Bundan daha ileri gidemem” ifadelerini kullandı.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.