FED ‘sabır’ demeye devam edecek mi?

0
2939

Piyasalar  ABD Merkez Bankası'nı merakla bekliyor.  FED’in dün başlayan açık piyasa komitesi toplantısı bugün TSİ 20:00'de sonuçlanacak. FED Başkanı Yellen 20:30'da basın toplantısına başlayacak.

FED'in "faiz artırımları konusunda sabırlı davranma" taahhüdünde değişikliğe gidip gitmeyeceği en çok merak edilen konu. Peki FED ‘sabır’ ifadesini kullanamaya devam edecek mi?

GCM Menkul Kıymetler Araştırma Direktörü Erdoğan Turan, “Piyasa tepkisi, son durum fiyatlaması mutlaka tek gerçek olamaz ama hem borsa-faiz-fx fiyatlamaları hem son dönem ABD verilerine bakarak şunu diyebiliriz” diyor ve ekliyor: “FED sabırlı olmaya bu akşam da devam edecek”

“Fakat sabırlı olmanın detayında verilere daha yüksek dereceden vurgu, toparlanmaya işaret eden ifadeler sabırlı kalan FED’in piyasalarda aşırı tepkiler vermesine müsaade etmeyecek” şeklinde konuşan Turan sözlerine şöyle devam ediyor:

“FED ipleri bırakmadan ama acele de etmeden yol almaya devam edecek. FED’in yol haritasında hedefe haziranda veya eylülde gitmek beklentilerde çok büyük değişiklik yaratmayacak ve faiz artırımının ötelenmesi piyasalarda coşku-kutlama getirmeyecek. Çünkü yolun sonunu herkes görüyor. Elbette kısa vadeli hareketler izleyeceğiz. Ancak bu hareketler ana trendi değiştirecek güçte olmayacak.”

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.