Fed’in Aralık’ta faiz artırma olasılığı yüzde 71’e çıktı 25.10.2016

Fed'in Aralık ayındaki toplantıda faiz artırımına gitme olaıslığı yüzde 71 seviyesine yükseldi

0
3180

Fed fonları faizi (Fed’in gösterge faizi) vadeli kontratları, Fed’in aralık ayındaki toplantıda faiz artırımına gitme olasığını, pazartesi günü itibariyle yüzde 71 olarak gösteriyor. Bu olasılık cuma günü yüzde 68 seviyesindeydi.

Fed’in faiz artırımına gitme olasılığındaki yükseliş, güçlü çıkan ABD ekonomik verilerinden ve Fed yetkililerinden gelen yorumlardan kaynaklanıyor.

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantılarında oy kullanma hakkına sahip üyelerden St. Louis Fed Başkanı JAmes Bullard, Aralık ayının sıkılaştırma için “en muhtemel” toplantı olduğunu söylerken, oy hakkı olmayan Chicago Fed Başkanı Charles Evans, 2017 yılının sonuna dek üç faiz artırımı bekledğini söyledi.

ABD’de dün açıklanan Ekim ayı imalat PMI verisi beklenenden daha iyi çıktı.

BULLARD: ARTIRIM İÇİN ACELEYE GEREK YOK

St. Louis Fed Başkanı James Bullard, aralık toplantısında faiz artırımı ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi. Ancak “Faiz artırmak için acele edilmesini gerektiren bir durum yok” dedi.

Düşük faiz oranlarının önümüzdeki 2-3 yıl boyunca devam edeceğini belirten Bullard’a göre, ABD’de resesyon riski de çok düşük.

EVANS: FED, FAİZ ORANLARINI DÜŞÜK TUTABİLİR

Chicago Fed Başkanı Charles Evans ise, Fed’in faiz artırımları için enflasyondaki ilerlemeyi baz alması gerektiğini öne sürdü. Evans, Fed’in enflasyon hedefine ulaşmak için faiz oranlarını düşük tutmak zorunda kalabileceğini söyledi.

“Fed, sürdürülebilir fiyat istikrarına geç olmadan ulaşmak için kararlılık göstermeli” diyen Evans, bunun “mevcut işsizlik hedefinin altına inilmesini ve enflasyon hedefinin üstüne çıkılmasını gerektirebileceğini” belirtti.

Evans, faiz artışlarının, enflasyondaki ilerlemeye göre ayarlanması gerektiğini savundu, kısa vadeli ekonomik görünümün ise nispeten iyi olduğunu bildirdi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.