Fed’ten ‘faiz’ açıklaması

0
2878

Fed Başkan Yardımcısı Stanley Fischer, Fed'in Fed'in faiz artırımının yakın olduğunun mesajını verdiğini ve her yerdeki merkez bankacıların bu konuda sabırsızlanmaya başladığını söyledi.

San Francisco Fed tarafından düzenlenen Asya Ekonomi Politikası Konferansı'nda konuşan Fischer, "Göreceli olarak yakın gelecekte muhtemelen bazı büyük merkez bankaları sıfır faiz oranlarından kademeli şekilde uzaklaşmaya başlayacaklar. Biz gelen verileri mercek altına almaya devam ediyoruz ve şu ana kadar verilmiş nihai bir karar yok. Ancak biz faiz artırımı yaptığımızda bunun piyasalar ve hükümetler için bir sürpriz olmasından kaçırmak için herşeyi yaptık" dedi.

Fischer konuşmasında ayrıca Çin ekonomisinin büyük olasılıkla dünyanın geri kalanında daha hızıl büyümeye devam edeceğini belirtti ve Asya'nın hala global ekonominin ciddi şekilde üzerinde büyemisin ve önümüzdeki yıllarda global büyümeye en büyük katkıyı vermeye devam etmesini beklediğini de anlattı. Fischer, olası faiz artırımı yaklaştıkça Fed toplantılarının daha heyecan verici hale geldiğini de söyledi.

'FAİZ ARTIRIMI DURAKSAMALI OLABİLİR'

Atlanta Fed Başkanı Dennis Lockhart, Fed'in yaklaşık 10 yıl aradan sonra yapacağı ilk sıkılaştırmanın ardından faiz artırımları konusunda yavaş ve duraksamalı bir yola girebileceğini söyledi. Lockhart, Atlanta'da yaptığı konuşmada, "Ekonomik görünümde beklenmedik bir aşağı dönüş olmadığı takdirde Fed'in yakın zamanda faizi sıfırdan yukarı çekeceği konusunda rahatım. Ancak Fed'in ilk faiz artırımından sonra artırımların hangi hızla devam edeceğini düşünürken ihtiyatlı olması gerekli. Yapılacak artırımların belki bir miktan yavaş ve muhtemelen geçmişteki faiz artırımlarına göre daha duraksamalı-tereddütle olabilir" dedi.

Fed'in ABD istihdam piyasası için hedeflerini büyük ölçüde yakaladığını ve fiyat istikrarı hedeflerinin de zaman içinde yakalanacağını öngördüğünü belirten Lockhart, ancak bunun ekonominin düze çıktığı, 2007-2009 finansal krizi öncesi gibi çalıştığı anlamına gelmediğini belirtti.

Lockhart, "Global görünüm konusunda ciddi endişeler ve ve ABD ekoonmik büyümesinde düşük trend Fed'in hedef başabaş faiz oranının geçmiştekinden daha düşük olabileceği anlamına gelebilir" diye konuştu. Lockhart, Fed'in faiz artırımlarına başladıktan sonra enflasyon hedefine doğru ilerleme sürecini yargılama için kriterlerini değiştirmesini gerekebileceğini söyledi.

FOMC'nin son açıklamasında ilk faiz artırımının fiyatların orta vadede yükseleceği konusunda makul güven olduğu takdirde uygun olacağı değerlendirmesini yapmasına karşın Lockhart, faiz artırımından sonra fiyat hedefinin karşılandığından emin olmak için farklı kritere ihtiyaç olabileceğini vurguladı.

Lockhart, "Makul güven kriteri ilk faiz artırımına karar vermek için konuldu ve ilk artırımdan sonra enflasyonu izleme konusunda iletişimimiz konusunda düşünmemiz gerekli" diye konuştu. 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.