Fon Nedir?

Sık sık kullanılan finansal terimlerden biri olan fon, yatırımcıların birikimlerini değerlendirmek üzere birden fazla; devlet tahvili, hisse senedi, döviz, faiz getirili veya değerli maden gibi yatırım enstrümanlarında riski dağıtmak amacıyla oluşturulan portföy olarak tanımlanabilir.

0
5408

Fonlar; çıkartan kurumlara, sektörlere, vadelere ve içinde bulunan enstrümanlara göre çeşitlilik arz etmektedir. Bunlardan bazılarını ise şöyle sıralayabiliriz; sektör fonu, likit fonu, garantili fon, yabancı menkul kıymetler fonu, fon sepeti, tahvil ve bono fonu, altın fonu, serbest yatırım fonu, koruma amaçlı fon, diğer kıymetli madenler fonu, karma fon, grup fonu, hisse senedi fonu, iştirak fonu, değişken fon, borsa yatırım fonu. Bu fonlardan birini tercih ederek siz de birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz.

Yatırımı fonu seçiminde nelere dikkat edilmeli?

Yatırım fonları sabit ve değişken olmak üzere ikiye ayrılır. Sabit getirili yani B tipi yatırım fonlarının riski çok düşüktür. B tipi yatırım fonlarını; hazine bonoları, tahviller ve finansman bonoları gibi sabit getirili enstrümanlar oluşturulur. A tipi yatırım fonları; değişken fon olarak da bilinmektedir. Hisse senetleri, döviz, hazine bonoları ve tahviller olmak üzere çeşitli yatırım enstrümanlarından meydana gelir. Bu enstrümanlarda hisse senedi ve döviz yer aldığı için fonlar beklentinin üzerinde kar edeceği gibi karı beklentinin altında da kalabilir. Dolayısıyla riski yüksektir. Risk almak istemiyorsanız A tipi yerine B tipi yatırım fonlarını tercih etmelisiniz. Ayrıca yatırım fonu seçimi yaparken kendinize doğru bir yatırım stratejisi belirlemelisiniz. Oluşturduğunuz strateji kapsamında da fonun amacını ve olası riskleri göz önünde bulundurmalısınız.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.