Frank’tan sonra sıra ‘dolar’da mı?

0
1062

İsviçre Merkez Bankası'nın kur sınırını ortadan kaldrırarak piyasalarda şok etkisi yaratmasının ardından, yatırımcılar, dolar için de bir politika sürprizi olup olmaycağı sorusunu sormaya başladı.

DOLAR NE KADAR?

Bloomberght'de yer alan habere göre; Samson Capital Advisors LLC, İsviçre Merkez Bankası'nın geçen hafta frankın euro karşısında yüzde 41 kadar değer kazanmasına neden olan hareketinin, spekülatörlerin yeni bir zirveye doğru bir dolar rallisi bahislerini ortaya sürmeleri ile birlikte, sürüyü izlemenin risklerine ilişkin "iyi bir uyarı" olduğunu belirtti. State Street Global Advisors Inc. ise, yatırımcıların beklediğinden daha az hızlı bir faiz artırımı gibi Fed'den gelebilecek bir şokun, doları, 10 yılın en yüksek seviyesine yükselmesinin ardından, raydan çıkarabileceği uyarısında bulundu.

FRANK NE KADAR?

New York'ta, Samson'ın şef yatırım yetkilisi Jonathan Lewis, "İnsanlar pozisyonlarının ne olduğunu yeniden değerlendirmek zorunda," dedi ve "İsviçre olayında, insanlar miilyarlarca doları, yabancıların, adaha önce asla görmedikleri insanların, ismini bile telafuz edemedikleri kişilerin insafına bırakmıştı" şeklinde görüş bildirdi.

ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini izleyen Bloomberg Dolar Spot Endeksi, Fed'in sıfır ile yüzde 0.25 arasında bulunan gösterge faizi önümüzdeki aylarda artıracağı varsayımı ile, üst üste yedinci ayı da kazançla geçmeye yöneldi. Aynı zamanda, traderlar Avrupa ve Japonya'nın, piyasayı daha fazla m-nakte boğarak, kendi para birimlerinin değer kaybettirmesini bekliyor.

Şimdilerde, İsviçre Merkez Bankası şokunun adından, bazı yatırımcılar soruyor: Ya hata yaptıysak?

Faiz beklentileri

Newark, New Jersey'de Prudential Financial Inc.'nin sabit getirili menkul kıymetler birimi kıdemli yatırım yetkilisi Greg Peters, 15 Ocak'ta yaptığı değerlendirmede, "ABD ekonomisinde küçük çaplı bir gerileme, insanların faizlerin belkide yükseltilmeyeceğini ve Fed'in beklemede kalacağını söylemesi için yeterli olabilir. Bu durum, doların pırıltısının bir kısmını giderebilir" şeklinde görüş bildirdi.

Endişe yaratan faktör dolar pozisyonlanmasının boyutu.

Hedge fonları ve diğer büyük spekülatörler, Emtia vadeli İşlemler Komisyonu verilerine göre, doların sekiz önemli para birimi karşısında değer kazanacağı beklentisi ile açtıkları net pozisyon (uzun dolar pozisyonu) sayısını, 13 Ocak'ta biten haftada 448,675 ile rekor seviyeye yükseltti. 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.