Hafif sallanan piyasalar yön arayışını girdi

0
2647

Asya hisse senetleri yükselirken ve Tokyo ve Hong Kong piyasalarındaki yükselişler bölge hisselerinin gösterge endeksini altı yılın zirvesine doğru taşırken, ülke tahvilleri ve petrol ralli yaptı. Endonezya para birimi rupi, seçim sonuçlarını açıklanmadan önce güç kazandı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.6 yükselerek, Tokyo saati ile 13:35'te, 147.71 puana çıktı ve Haziran 2008'den bu yana en yüksek kapanışına yönlendi. Japonya'da Topix Endeksi yüzde 0.8 yükselirken, Hong Kong'da işlem gören Çin hisselerini içeren endeks son iki ayın en hızlı sıçramasını gerçekleştirdi. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları, spot endeksin dün yüzde 0.2 gerilemesinin aardından yüzde 0.1 yükseldi. Avustralya ve Yeni Zelanda tahvilleri en az üç baz puan düştü. Petrol yüzde 0.5 tırmandı. Rupi yüzde 0.5 değer kazandı.

Ukrayna'daki Rus isyancılar, Avrupalı dışişleri bakanlarının bugün Rusya'ya yaptırımları görüşmek üzere biraraya gelmeleri ile birlikte, geçen hafta Ukrayna üzerinde Malezya Hava Yoları'na ait bir yolcu uçağının düşürülmesi sonrası hayatlarını kaybeden 298 kişinin cesetlerini vermeye başladı. Çin'de hisse senetleri, merkez bankasının büyümeyi desteklemek için daha fazlasını yapacağı spekülasyonunun arttığı bir ortamda, bazı kentlerin emkal piyasası kısıtlamalarını gevşetmeleri ile birlikte ralli yaptı. ABD'de bugün açıklanacak olan Haziran ayı enflasyon verisinin, önceki aydaki seviyesine göre değişmeyerek yüzde 2.1'de kalması bekleniyor. Öte yandan, bugün ABD'de Apple Inc. ve Microsoft Corp. finansallaarını açıklayacak.

Sydney'de AMP Capital Investors Ltd. dinamik varlık tahsisi müdürü Nader Naeimi, "Piyasalar, jeopolitik gelişmeleri gözadrı etmeye başlayacak," dei ve "Uçağın düşürülmesi ve bunun sonucu can kayıplarının olması ne kadar üzücü ve trajik olsa da, bunun ekonomi üzerindeki etkisi muhtemelen zayıf olacak. Piyasalarda dikkatler muhtemelen ekonominin temel göstergelerinde ve şirket karlarında olacak" şeklinde görüş bildirdi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.