İhtiyaç kredisi çekerken dikkat edilmesi gerekenler

İhtiyaç kredisiyle eksiklerinizi tamamlamanız mümkün. Peki, ihtiyaç kredisi çekerken nelere dikkat etmelisiniz? İşte ihtiyaç kredisi çekerken dikkat edilmesi gerekenler:

0
5149

Hayat ne yazık ki her zaman güllük gülistanlık olmuyor. Bazen sıkıntılı dönemler yaşayabilir ve bu sebeple ihtiyaçlarınızı karşılayamayabilirsiniz. Bu durumu bir örnekle ele alalım. Örneğin; evlilik hazırlıkları içindensiniz hemen hemen tüm eksiklerinizi tamamladınız. Fakat beyaz eşyalardan birini düğün masrafları nedeniyle alamadınız. Tam bu noktada imdadınıza ihtiyaç kredisi yetişiyor. İhtiyaç kredisiyle eksiklerinizi tamamlamanız mümkün. Peki, ihtiyaç kredisi çekerken nelere dikkat etmelisiniz? İşte ihtiyaç kredisi çekerken dikkat edilmesi gerekenler:

İhtiyaç kredisi nedir?

İhtiyaç kredisi; nakit ihtiyacını karşılamak için kullanılan bireysel kredi türü olarak tanımlanabilir. Bu kredi türünden yararlanmadan önce de bankaların ihtiyaç kredisi koşullarını kapsamlı bir şekilde araştırmalısınız. Ayrıca bireysel kredi türü olan ihtiyaç kredisinden işletmeler gerçek kişi olmadığından faydalanamaz. Fakat işletme sahibi ticari gelirini göstererek bireysel ihtiyaç kredisi çekmek için başvuruda bulunabilir. Genel tanımın ardından ihtiyaç kredisi çekerken nelere dikkat etmeniz gerektiğine değinelim. İhtiyaç kredisi çekerken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; ihtiyaç duyulandan fazla miktarda kredi çekilmemesidir. Unutmayın ki; bankaya başvuru yaparak bir nevi borç para alıyorsunuz. Bu parayı ödeyecek olan yine sizsiniz! Dolayısıyla her zaman ihtiyacınız doğrultusunda hareket etmelisiniz. Bunların yanı sıra faiz oranları, vadeler ve dosya masraflarına da dikkat etmelisiniz. Bankaların sunduğu kredi imkanlarını karşılaştırarak içinize sinen bankaya başvuruda bulunabilirsiniz.

Teknolojinin gelişmesiyle hayatımıza birçok yenilik geldi. Artık bankaya gitmenize gerek kalmadan sms ve internetten yararlanarak da online kredi başvurusu gerçekleştirebilirsiniz.
İhtiyaç kredisi şartları bankadan bankaya değişse de çoğunlukla düzenli gelir şartı aranmaktadır. Bunun yanı sıra ihtiyaç kredisi için gerekli olan başlıca şartları ise şöyle sıralayabiliriz;

1- Kredi çekmek için 18 yaşını doldurmak gereklidir.
2- SSK kaydı ve vergi levhası kredi çekerken esas alınmaktadır. Özellikle bankalar SSK kaydınızın son işyerinizde 3 ay olmasına dikkat ediyor.
3- Geciktirdiğiniz kredi ödemeleriniz sonrası kredi kullanmanız zorlaşabilir. Çünkü bankalar geçmiş ödemelerinizi göz ardı etmez. Bu sebeple ihtiyaç hallerini düşünerek bankaların kara listesinde yer almamaya özen göstermelisiniz.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.