Kredi çekerken dikkat edilmesi gereken 5 şey

Hayatta bir takım ihtiyaçlarımız doğrultusunda kredi başvurusunda bulunuruz. Bu kimi zaman bir ev kimi zaman ise bir araba için olabilir. Yani “ihtiyaç” kredi çekerken dikkat edilmesi gereken ilk husustur diyebiliriz. Öncelikle bu maddeyi ele alalım ardından kredi çekerken dikkat edilmesi gereken diğer unsurları sıralayalım. İşte kredi çekerken dikkat edilmesi gerekenler:

0
3271

1. İhtiyaç miktarını doğru belirlemelisiniz

Kredi çekmeden önce dikkat edilmesi gereken ilk husus; ihtiyaç miktarıdır. İhtiyacın doğru belirlenmesi büyük önem arz etmektedir. Pek çok kredi seçeneği oldukça üst limitlere sahiptir bu sebeple de iyi bir araştırma yapmak gerek. İyi bir araştırmayla beraber, ihtiyaç doğrultusunda hareket edilmelidir. Unutmayın ki; ihtiyaçtan fazla çekilen kredi ilerde ödenecek ekstra faiz ve borç olarak size geri dönecektir.

2. Faiz oranlarına dikkat etmelisiniz

Faiz oranları kredi çekerken önem verilmesi gereken bir diğer faktördür. Kredi çekmeden önce faiz oranlarını detaylı bir şekilde araştırmak şart! Her bankanın faiz politikası farklı olabilir. Bu sebeple bankaların faiz oranlarını kapsamlı bir şekilde araştırmalısınız. Bankaların faiz oranları, avantajları hakkında detaylı bilgi edinmelisiniz. Bilgi edindikten sonra da bir kıyaslama yaparak size en uygun bankaya karar vererek kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

3. Vadeyi kısa tutmalısınız

Faiz oranlarının yanı sıra kredide dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da; kredinin uzun ya da kısa vadeli olmasıdır. Çünkü uzun vadeli bir kredide genellikle faiz oranları daha da artar. Bundan yola çıkarak vadeyi kısa tutmalısınız.

4. Dosya masraflarından kaçınmalısınız

Kredi de önemli noktalardan biri de, dosya masrafıdır. Kredi çekerken bir nevi borç para alırsınız. Böyle bir durumda her ayrıntıyı düşünmeli, gereksiz masraflardan kaçınmalısınız. Dosya masrafı da bunlardan biridir. Dosya masrafı en uygun bankayı araştırarak tasarruf edebilirsiniz.

5. Hayat sigortası yaptırmalısınız

Hayat sigortasını hemen hemen her banka kredi çekerken uygulamaktadır. Bunu ekstra bir masraf olarak görmemeli ve mutlaka yaptırmalısınız. Bir vefat durumu yaşanması halinde sigorta şirketi tüm kredi miktarını öder ve böylelikle yakınlarınız mağdur olmaz.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.