IMF’den karamsar tahmin

0
3568

Uluslararası Para Fonu (IMF) küresel büyüme tahminlerini aşağı çekti. IMF 2016 küresel ekonomi için büyüme tahminini yüzde 3.6'dan yüzde 3.4'e revize etti. Kuruluş 2017 için büyüme tahminini de yüzde 3,8'den yüzde 3,6'ya düşürdü.

TÜRKİYE'YE YER VERMEDİ

Güncellenen Dünya Ekonomik Görünüm Raporu'nda Türkiye'ye ilişkin herhangi bir değerlendirmeye yer vermeyen IMF, bir önceki raporunda ise Türkiye'nin bu yılki büyüme beklentisini yüzde 3,6'dan yüzde 2,9'a indirmişti.

GELİŞEN ÜLKELER TAHMİNİ DE DÜŞTÜ

Aşağı yönlü revizyonların özellikle gelişen ülkelerin beklentinin altında kalan performansından kaynaklandığını kaydeden IMF, bu ülke grubuna yönelik büyüme beklentilerini de 2016 için yüzde 4,5’ten yüzde 4,3’e ve 2017 için yüzde 4,9’dan 4,7’ye indirdi. Kuruluşun tahminlerine göre son 5 yıldır yavaşlama eğiliminde olan gelişen ekonomiler, 2015 boyunca yüzde 4,0 büyüyerek, 2008-2009 krizinden bu yana en düşük performansını gösterdi.

'RİSKLER İYİ YÖNETİLEMEZSE…'

Bununla birlikte, Çin ekonomisindeki yavaşlama, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) sıkılaştırma süreci ve emtia fiyatlarındaki düşüşün gelişen ülkeleri baskılamaya devam edeceği ifade edilen raporda, “Bu kritik zorluklar iyi şekilde yönetilmezse, global büyüme daha da düşebilir” uyarısına yer verildi. IMF, ayrıca düşen sermaye girişlerinin de gelişmekte olan ülkelerin para birimlerine yönelik baskıyı artırdığına işaret ederken, Çin'in beklenenden daha sert yavaşlamasının yükselen piyasaları daha zor duruma sokabileceği öngörüsünde bulundu. Diğer taraftan, gelişmiş ülkelerdeki sınırlı ve dengesiz büyümenin devam ettiği belirtilen raporda, bu ülke grubuna ilişkin büyüme tahminleri de aşağı çekildi. Güncellenen tahminlere göre, ABD, İngiltere, Euro Bölgesi, Japonya ve Kanada’yı içine alan bu grup, 2016 ve 2017 yıllarında yüzde 2,2 yerine yüzde 2,1 büyüyecek. IMF, raporunda ayrıca gelişmiş ekonomilerin düşük verimlilik ve deflasyonist baskılara maruz kalmaya devam edeceğini kaydederken, Avrupa ve Japonya merkez bankalarının genişleyici para politikalarını sürdürmesi çağrısını yineledi.

ÜLKELERE YÖNELİK BÜYÜME BEKLENTİLERİ

IMF'nin Dünya Ekonomik Görünüm Raporu'nda dikkati çeken bir başka nokta, ülkelere yönelik büyüme tahminlerinde yapılan revizyonlar oldu. Kuruluş, aralarında ABD, Kanada, Fransa, Brezilya, Meksika, Rusya, Suudi Arabistan, Nijerya ve Güney Afrika gibi ülkelerin büyüme beklentilerini aşağı çekerken; Almanya ve İspanya’ya ilişkin büyüme tahminlerini yukarı yönlü revize etti. Buna göre, ABD ekonomisi 2016 ve 2017 yıllarının her birinde yüzde 2,6 genişleyecek. IMF, ekim ayında yayınladığı bir önceki raporda ABD’nin hem bu yıl hem de gelecek yıl yüzde 2,8 büyüyeceği tahmininde bulunmuştu. Euro Bölgesi’ne ilişkin 2016 büyüme beklentisi ise yüzde 1,6’dan yüzde 1,7’ye yükseltilirken, 2017 projeksiyonu yüzde 1,7’de sabit bırakıldı.

Euro Bölgesi’nde sınırlı büyüme artışı beklentisinde Almanya ve İspanya’ya yönelik pozitif revizyonlar etkili oldu. IMF, Almanya’nın 2016 ve 2017 büyüme beklentilerini sırasıyla yüzde 1,6’dan yüzde 1,7’e ve yüzde 1,5’ten yüzde 1,7’ye yükseltti. İspanya ekonomisinin ise bu yıl yüzde 2,7, gelecek yıl da yüzde 2,3 büyümesinin beklendiği belirtildi. Söz konusu tahminler, bir önceki raporda yüzde 2,5 ve yüzde 2,2 olarak açıklanmıştı. IMF, öte yandan, Fransa’nın büyüme beklentilerini 2016 için yüzde 1,5’ten yüzde 1,3’e ve 2017 için yüzde 1,6’dan yüzde 1,5’e düşürdü. Raporda, Brezilya’ya yönelik büyüme tahminlerinde yapılan değişikler de göze çarptı. IMF, petrol fiyatlarındaki düşüş ve siyasi kriz nedeniyle zor günler geçiren ülke ekonomisinin bu yıl yüzde 3,8 ve gelecek yıl yüzde 3,5 daralacağını öngördü. Bu oranlar, bir önceki raporda, yüzde 1,3 ve yüzde 1,2 seviyesindeydi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.