İngiltere 3. çeyrekte beklentinin altında büyüdü

0
2507

İngiltere ekonomisi 2015’in 3. çeyreğinde beklentilerin altında büyüdü. Ekonomideki soğumada imalat sektöründeki daralma ve inşaat sektörünün 2012’den beri en büyük daralmayı kaydetmesi etkili oldu ve İngiltere’nin küresel çaptaki dalgalanmalardan etkilenebileceğini gösterdi.

İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi'nden yapılan açıklamaya göre ekonomi söz konusu dönemde % 0.5 büyüdü. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi %0.6 büyümeydi. Ekonomi bir önceki çeyrekte %0.2 büyüme kaydetmişti.

Açıklanan bu veri, gelişen ülkelerdeki yavaşlamadan kaynaklı olarak ülkede büyüme beklentilerinin zarar gördüğüne işaret edebilir. İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney Pazar günü yaptığı açıklamada gerekmediği taktirde faizlerde bir artırıma gidilmeyeceğini kaydetmişti.

ONS’de şef ekonomist olan Joe Grice büyümenin geçen çeyreğe göre yavaşlasa da genel anlamda ekonominin istikrarlı şekilde büyüdüğünü söyledi. Grice “Sektör bazında ise durum karışık. Hizmet sektöründeki büyüme dirençli ancak imalat ve inşaat sektöründe düşüşler oldu” diye konuştu.

İngiltere Merkez Bankası 5 Kasım’da politika kararının yanı sıra yeni büyüme ve enflasyon tahminlerini açıklayacak. Merkez Bankası yetkililerinden şimdiye kadar yalnızca bir üye rekor düşük seviyedeki faizin yükseltilmesi yönünde oy vermişti.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.