‘İran petrol anlaşmasına sonra katılabilir’

0
1869

Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak, İranlı mevkidaşı ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, İran'ın petrol üretiminin dondurulmasına ilişkin anlaşmaya, üretimini yaptırımlar öncesindeki seviyesine yükseltmesinin ardından katılabileceğini söyledi.

Novak, Tahran'daki Rus büyükelçiliğinde basın mensuplarına yaptığı açıklamadai İran'ın şimdilik üretimin dondurulması ile sınırlanmamak için "makul argümanlarının" olduğunu söyledi. Novak, "İran dondurulma konsuunda bir süre sonra bize katılabilir. Bu, İranlı ortaklarımızdan gelen normal, yapıcı bir tutum" şeklinde görüş bildirdi.

Novak, büyük petrol üreticilerinin muhtemelen Nisan ayında, piyasaya istikrar getirmek için, üretimin Ocak ayı seviyelerinde dondurulmasına ilişkin teklifi görüşmek üzere bir araya geleceğini ve İran Petrol Bakanı Bijan Namdar Zanganeh'in de katılmasını umduğunu sözlerine ekledi. Novak, görüşmeler için Katar'ın başkenti Doha'nın bir seçenek olduğunu kaydetti.Zanganeh, İran Petrol Bakanlığı'nın haber ajansı Shana'da çıkan bir habere göre, OPEC ve OPEC dışı üyelerin bir araya geleceği müşterek bir toplantının lararının alındığını söyledi, ancak İran'ın bu toplantıya katılıp katılmayacağına ilişkin bilgi vermedi.

İran'ın ticaret ve uluslararası işlerden sorumlu Petrol Bakan Yardımcısı Amir Hossein Zamaninia, haftalık Seda dergisine verdiği mülakatta, İran'ın Haziran ayına kadar üretimi günlük 1 milyon varile çıkarmak istediğini kaydetti. Zanganeh, Shana'nın haberine göre, "Rusya'nın İran'ın geri dönüşü ve petrol piyasasına istikrarın yeniden getirilmesine ilişkin pozisyonu cesaret verici ve çok olumlu" dedi.

IRAK PETROL BAKANI: 'IRAK İÇİN KABUL EDİLEBİLİR BİR PLAN'

Irak Petrol Bakanı Hoşyar Zebari, petrol üretiminin dondurulması yönünde global bir anlaşmaya Irak'ın imza koyma niyetinde olduğunu bildirdi.
    

Zebari yaptığı açıklamada, "Üretimin dondurulması fikrinin tüm taraflar ve bizim için kabul edilebilir olduğunu düşünüyorum. Herkes düşen petrol fiyatlarından sıkıntı çekiyor" dedi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.