İspanyollardan 2. “Garanti” hamlesi

0
2745

İspanya'nın ikinci büyük bankası olan Banco Bilbao Vizcaya Argentaria (BBVA), Garanti Bankası'nın yüzde 14.89'ünü almak için Doğuş Holding ile ileri aşamada görüşmeler yürüttüğünü açıkladı. Garanti Bankası'nın aynı zamanda yüzde 24,9 oranında ortağı olan BBVA bankadaki payını yüzde 39.9'a yükselterek kontrolü elinde tutmak istiyor.

BBVA tarafından piyasa düzenleyici kuruma yapılan açıklamada Türkiye yasalarına göre anlaşma olması halinde BBVA'nın Garanti Bankası hisseleri için çağrı yapmak zorunda olmayacağını ifade etti.

Garanti: Görüşmeler sürüyor

Garanti Bankası'nın BBVA ile görüşmelere ilişkin Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yer alan açıklamasında ise Doğuş Holding'in, Banka'nın yüzde 14,89 oranındaki paylarının satışı konusunda BBVA ile görüşmeler yürüttüğü belirtildi.

Açıklamada, görüşmelerin henüz sonlanmadığı kaydedildi.

Analistler, anlaşmanın olması halinde BBVA'nın Garanti Bankası'ndaki payının yüzde 39,9'a yükseleceğini belirtiyor. 1 Kasım 2010 tarihinde Garanti Bankası'nın yüzde 24,89 hissesi için toplam 5,8 milyar dolar ödeyen BBVA'nın, 2015 yılı sonunda olmak kaydıyla son 30 günlük fiyat ortalamasından yüzde 1 hisse satın alarak Garanti Bankası'nın kontrolünü alma opsiyonu bulunuyor.

BBVA, General Electric'in elindeki yüzde 18,60 Garanti Bankası payını 3,7 milyar dolara almıştı. BBVA, Doğuş Holding'ten aldığı yüzde 6,29 Garanti Bankası hissesi için ise 2 milyar 62 milyon dolar ödeme yapmıştı.

HİSSE FİYATLARI İÇİN TIKLAYINIZ

Dün, Borsa İstanbul'da 8,85 liradan günü tamamlayan Garanti Bankası hisseleri bugün güne 9 liradan başladıktan sonra şu dakikalarda yüzde 2'nin üzerinde yükselişle 9,04'ten işlem görüyor. 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.