İşte borsadaki arızanın sebebi

0
2875

Borsa İstanbul'da bugün yaşanan teknik sorunun Pay Piyasasında işlem yapmakta olan bir yatırım kuruluşu tarafından 09:52:12'de gönderilen emir düzeltme mesajında ilgili kurumun kullandığı yazılım sisteminden kaynaklanan bir sorun olduğu belirtildi.

Borsa İstanbul Kurumsal İletişim Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:

"Borsa İstanbul Pay Piyasasında işlem yapmakta olan bir yatırım kuruluşu tarafından 9.52:12'de gönderilen emir düzeltme mesajında ilgili kurumun kullandığı yazılım sisteminden kaynaklanan bir sorun oluşmuştur. Söz konusu sorun, Borsa İstanbul İşlem Sistemi tarafından ilgili senedin işlendiği bellek bölümünde (partition) emir akışının durmasına neden olmuştur.

Emir akışındaki bu sorunu çözebilmek için Pay Piyasası işlemleri durdurulmuştur. Sorunun ilgili yatırım kuruluşunun hizmet aldığı yazılım firması tarafından geliştirilmiş emir iletim arayüzü (FIX) uygulamasından kaynaklandığının tespit edilmesi üzerine, söz konusu yatırım kuruluşunun kullanıcısının işlemleri durdurulduktan sonra, 10.55:00 itibariyle Pay Piyasası işlemleri tekrar başlatılmıştır.

İlgili yatırım kuruluşunun emir iletim arayüzü (FIX) uygulamasını geliştiren yazılım firmasına sorun hakkında bilgi verilmiştir. Söz konusu sorunun ilgili yazılım firması tarafından düzeltildiği bilgisinin alınması sonrasında ilgili yatırım kuruluşunun emir iletim arayüzü (FIX)bağlantısı da 11:55:00 itibariyle açılmıştır.

Sistem, saat 10.55:00'ten itibaren normal seyrinde çalışmakta olup, Birinci Seans olağan kapanış saatinde sona ermiştir.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.