İtalya referandum sonuçları ve olası etkileri 05.12.2016

İtalya referandum sonuçları belli oldu. Peki, bundan sonra ne olacak? İşte İtalya referandum sonuçları ve olası etkileri....

0
805

İtalya’da anayasa değişikliğine ilişkin yapılan referandum sonuçları belli oldu. İtalyan halkının büyük çoğunluğu anayasa değişikliğine “Hayır” dedi. İçişleri Bakanlığı’nın açıkladığı ilk bilgilere göre, İtalya’da kayıtlı 46 milyon 714 bin 950 seçmenden yüzde 65’inin oy kullandı. Peki, bundan sonra ne olacak? …

İtalya referandum sonuçları varlık fiyatlarını nasıl etkiledi?

Euro, 20 ayın en düşük seviyesine geriledi. Altın, İtalya’da referandumdan hayır çıkmasının ardından güvenli liman alımlarının dolara yönelmesi sonrası düştü. Piyasalar şimdi erken seçim riskini değerlendiriyor. Nomura analistlerine göre; faizler önümüzdeki dönemde daha da yükselebilir.

 

Bugün neler yaşanacak?

İtalyan Başbakanı Matteo Renzi referandumda hayır çıkması halinde  istifa edeceğini açıklamıştı.Şimdi ise Renzi’nin öğleden sonra Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella’ya istifasını sunmasıyla süreç başlayacak. Materalla ya yeni bir koalisyon hükümeti kurulmasını isteyecek ya da erken seçim çağrısında bulunacak ve Renzi’nin görüşmeleri yürütmek için istifasını ertelemesini talep edecek.

Referandumda “Hayır” ve “Evet” oyları arasındaki farkın çok olması Renzi’nin Demokrat Parti’nin başkanı olarak da geleceğinin sorgulanabileceğine işaret ediyor.

İtalya’nın yeni başbakanı kim olacak? 

Başbakanlığın en büyük adayları Renzi’nin müttefikleri Maliye Bakanı Pier Carlo Padoan, Senato Sözcüsü Speaker Pietro Grasso ve Kültür Bakanı Dario Franceschini olarak görülüyor. Yeni başbakan yemin edene kadar başbakanlık görevi Renzi’de olacak.

İtalya euro’dan çıkacak mı? 

AB karşıtı Beş Yıldız Hareketi Renzi’nin istifasını istiyordu, şimdi de erken seçim için bastırıyor.

Anketlere göre Renzi’nin Demokrat Partisi ve Beş Yıldız’ın oyları çok yakın ve genel seçime gidilirse yüzde 53’e 47 oyla Beş Yıldız kazanabilir. Hükümete girmesi durumunda parti İtalya’nın eurodan çıkmasını oylamak üzere ülkeyi yeni bir referanduma götürebilir.

Ayrıca Merkez Sağ Forza Italia partisinin lideri eski Başbakan Silvio Berlusconi de geri dönmek ve yeni koalisyonun bir parçası olmak istiyor.

İtalya’da bundan sonra ne olacak? 

Yeni bir hükümet kurulması dışında, ana akım siyasi partilerin en önemli gündem maddelerinden biri de seçim yasası reformu olacak. Partiler bir an önce meclisin alt kanadı için yapılacak seçim sistemini değiştirmek istiyor; çünkü mevcut sistemde sandalyelerin çoğunluğu otomatik olarak birinci partiye veriliyor ve bu parti de Beş Yıldız olabilir.

 

Euro ne olur?

Analistler; 2015 Mart ayında gördüğü dip seviye olan 1.0457’nin altını görmesi halinde euronun 2003 başlarından bu yana en düşük düzeylere gerileyebileceğini ve 1 seviyesine inen bir trendin başlayabileceğini belirtiyorlar.

KAYNAK: HT BUSİNESS

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.