Japonya 10 yıllık tahvil faizi tarihinin dibinde!

0
3021

Japonya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi eksi yüzde 0.135 ile rekor düşük seviyeye geriledi ve gösterge tahvil faizi şimdi, Japonya Merkez Bankası'nın (BOJ) Ocak ayında ilan ettiği negatif faizin altına indi.

20 Mart 2026'da vadesi dolacak yüzde 0.1 faizli tahvil, yatırımcıların merkez bankasının tahvil alım operasyonunda BOJ'a tahvil satmadaki isteksizliklerinin devlet tahvillerine olan talebi işaret etmesinin ardından 8.5 baz puan geriledi. 20 yıl vadeli tahvillerin faizi ise yüzde 0.29 ile tarihinin en düşük seviyesine geriledi.

Tokyo'da PineBridge Investments Japan'ın sabit getirili yatırımlar müdürü Tadashi Matsukawa, "Bu durum, BOJ'un negatif faiz politikasının ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor," dedi ve 30 yıl ve 20 yıl vadelilerin yeterince fazla olmamasından dolayı yatırımcıların daha kısa vadeli tahvillere yöneldiğini sözlerine ekledi.

Japonya devlet tahvillerinin faizleri, BOJ'un 29 Ocak'ta, 16 Şubat'tan itibaren merkez bankasında tutulan bazı hesaplardan faiz kesmeye (negatif faiz) başlayacağını duyurmasının ardından sert düştü. Piyasada negatif faizli tahvil tutarı bu yıl ikiye katlanarak 600 trilyon yeni (5.4 trilyon dolar) aştı ve bu durum lokal piyasadaki volatiliteyi artıdı ve küresel faizlerin düşmesine yardımcı oldu.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.