Kartel Nedir?

Kartel, aynı alanda faaliyet gösteren iki veya çok sayıda işletmenin aralarında anlaşma sağlayarak tekelleşmesidir.

0
8000

Kartel, aynı alanda faaliyet gösteren iki veya çok sayıda işletmenin aralarında anlaşma sağlayarak tekelleşmesidir. Kartel oluşturan işletmelerin hedefleri arasında rekabeti önlemek ve daha çok kar elde etmek bulunur. Karteli oluşturan işletmeler, ekonomik ve hukuksal bağımsızlıklarını yani tüzel kişiliklerini koruyarak satış, fiyat, üretim ve kar koşullarında anlaşarak birbirlerine bağımlı hale gelirler.

Kartel üçe ayrılır :

Satış karteli

Satış karteli, İşletmelerin ekonomik ve hukuki bağımsızlıklarını koruyarak, üretimini veya dağıtımını gerçekleştirdikleri ürün veya hizmetlerin satış koşullarında birlik sağlamasına verilen isimdir.

Fiyat karteli

Fiyat karteli, işletmelerin ekonomik ve hukuki bağımsızlıklarını koruyarak, üretimini veya dağıtımını gerçekleştirdikleri ürün veya hizmetlerin fiyat koşullarında birlik sağlayarak, belirledikleri bir fiyattan aşağıya satmamak üzere aralarında birlik sağlamasına verilen isimdir.

Kota karteli

Kota karteli işletmelerin ekonomik ve hukuki bağımsızlıklarını koruyarak, üretimini veya dağıtımını gerçekleştirdikleri ürün veya hizmetlerde kota uygulaması yaparak, piyasayı manüple etmek üzere aralarında birlik sağlamasına verilen isimdir.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.