Kira sertifikası Nedir?

Dünyada 'sukuk' olarak tanımlanan kira sertifikaları, faizsiz finansman modeliyle yatırım yapmak isteyenlerin tercihlerinde ilk sırada yer alıyor. Peki, kira sertifikaları nedir?

0
1196

Orta ve uzun vadede düzenli getiri sağlamak isteyen ve faizsiz finansman yatırım modelini benimseyen yatırımcıların tercih ettikleri kira sertifikaları en çok merak edilen menkul kıymetler arasında yer alıyor. Peki kira sertifikaları nedir?

Kira sertifikaları dünya literatüründeki adıyla sukuk; mevcut mal, menfaat veya hizmet ya da belirli/mevcut bir proje veya özel bir yatırım faaliyeti halinde bulunan varlıklar üzerinde şayi ortak mülkiyeti ifade eder şekilde ve birbirine eşit değerde ihraç edilen sertifikalardır.

Kira sertifikaları tanımından net fikir sağlayamayan yatırımcılar için daha açık ifade ile kira sertifikaları bonolara benzemekle beraber faizsiz olmaları, halka arz edildikten sonra borsada alınıp satılmaları, dönemsel kısa ve orta vade getiri sağlamaları gibi özellikleri ile farklılık göstermektedir.

İhraççı kuruluş Sermaye Piyasası Kurulu’nun ihraç koşullarını sağladıktan sonra kira sertifikalarını ihraç edebilmektedir. İhraç olduktan sonra ise borsada işlem gören kira sertifikaları, pay oranında dayanak varlık getirisine göre ek getiri sağlamaktadır.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.