Kışın nasıl tasarruf yapılmalı?

Soğuk havaların kendini göstermeye başladığı şu günlerde tasarruf yaparak, paranızı biriktirebilirsiniz. Nasıl mı? İşte kışın tasarruf yapmanın yolları;

0
5261

Kış ayında en çok şikayet edilen konuların başında hiç şüphesiz ki doğal gaz faturası geliyor. Dolayısıyla tasarrufa ilk olarak doğal gaz faturanızı düşürmekle başlayabilirsiniz. Doğal gaz faturanızı bu yöntemleri deneyerek düşürebilirsiniz; 

Kış aylarında odalarda mümkün olduğunca çamaşır kurutmayın.

Evde bulunmadığınız dönemlerde ısıtıcınızın veya radyatörünüzün vanasını kısın ya da kapatın.

Kapı ve pencere çerçevesi etrafındaki çatlakları onarın, hava sızıntılarını önlemek için pencere bandı ve sünger kullanın.

Odalarınızı havalandırırken ısıtıcınızı mutlaka kapatın

Radyatörden çıkan ısı, arkasındaki duvarı ısıtır, ısı kaybını önlemek için radyatörün arkasına yalıtım levhaları yerleştirin.

Kapalı perdeler ısı kaybını yüzde 25 oranında önler, radyatörlerin ısı akışına engel olacak uzun perdeler kullanmayın.

Pencere ve kapılar, ısının dörtte birinin kaybına neden olur. Yalıtımsız evde gerçekleşen kaybın yaklaşık yüzde 20’si, tek camlı pencerelerden kaynaklanır, çift cam kaybı yarıya indirilebilir.

Güneş gören pencerelerin perdelerini açarak ısıdan daha fazla yararlanın, güneş çekildikten sonra perdeleri mutlaka kapatın.

Radyatör bağlantı borularında su sızıntısı olmadığından emin olun.

Yağmur, rüzgar, soğuk derken evimiz en fazla kış ayında enerji tüketiyor. Hal böyle olunca özellikle bu ayda tasarruf etmekte fayda var. Peki, nasıl tasarruf etmeliyiz? El yakan doğal gaz faturasını düşürmenin yanı sıra kışın tasarruf için uygulayacağınız diğer pratik yöntemler ise şöyle;

Çatınızı ve duvarlarınızı koyu renge boyamanız enerji tasarrufu yapmanıza büyük katkıda bulunur.

Masaüstü bilgisayarı kullanırken ekran koruyucuyu tercih edersiniz enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Hastalanmamak ve hastane masrafları ödememek için; sıcak ortamdan soğuk ortama geçişlerde ayağınıza ev terliklerinizi giymeyi ihmal etmeyin. Bu hem sağlığınız açısından hem de tasarruf açısından oldukça önemli.

Yerlerde halı bulundurmaya özen gösterin.

Kullanmadığınız odanın kaloriferini mutlaka kapatın!

Pencerelere ısı yalıtımına dikkat edin. Pencereden gelen soğuk havanın ev ısısını yüzde 30 düşürdüğü bilinmektedir. Dolayısıyla kışın pencereden gelecek soğuk havayı engellemek önemli bir tasarruf yöntemidir. Bu sebeple pencerelerinizi macunlayabilir veya izolasyon bandıyla önlem alabilirsiniz.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.