‘Koalisyon ihtimali yüzde 50’

0
2659

CHP'li Koç, "10-12 gün içinde bir temel sonuca varmak mümkün olacak veya olmayacak" dedi

Koalisyon görüşmelerinde yeni bir tur daha yapıldı. Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ile CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, koalisyon görüşmeleri kapsamında bir araya geldi. Kültür ve Turizm Bakanlığında, basına kapalı gerçekleşen görüşme, 1 saat 40 dakika sürdü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hükümeti kurmakla görevlendirilen AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun 13 Temmuz'da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşmenin ardından, koordinasyon için AK Parti'den Ömer Çelik, CHP'den ise Haluk Koç görevlendirilmişti.

ÇELİK: KOALİSYON OLASILIĞI YÜZDE 50

Çelik, CHP Parti Sözcüsü Haluk Koç ile 1.5 saatten fazla süren koalisyon görüşmesine dair toplantının ardından, "Bugün genel başkanların görüşmeleri aşamasına gelinmesi için yapılması gerekenler var. Hangi ilkeler, hangi konu başlıkları görüşülecek, müzakereler hangi mekanda yapılacak gibi konuların netleşmesi lazım" dedi ve şöyle devam etti: "Heyetler oluşturulmasına karar verirsek bu hafta sonuna kadar, en geç önümüzdeki hafta başı ilk heyetler biraraya gelecek. Konu başlıklarının belirlenmesi ve CHP ile istikşafi görüşmelerin başlaması için 10-15 günlük süreye ihtiyacımız var."

Çelik erken seçim ihtimali konusundaki soruya ise, "Hükümet ortaklığı gerçekleştirmek de erken seçim olasılığı da yarı yarıya, bu süreç içerisinde görülür" yanıtını verdi. Çelik CHP ile görüşme süreci içerisinde gerek duyulması durumunda AK Parti Genel Başkanı Davutoğlu ile CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlunun biraraya gelebileceklerini de söyledi. Anayasaya göre, görevlendirmenin ardından 45 gün içinde hükümetin kurulamaması halinde Cumhurbaşkanı erken seçime gitme kararı alabiliyor.

KOÇ: 10-12 GÜNE SONUCA VARILACAK

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Koç da görüşmeye ilişkin yaptığı açıklamada "Bugünkü görüşmeleri bir yöntem görüşmesi olarak alabilirsiniz. Toplam süre en fazla 10-12 gün içinde bir temel sonuca varmak mümkün olacak veya olmayacak. Her iki koşulda da, tabloda da gereken açıklamalar yapılacak."

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.