Kredi kartı kullanmanın püf noktaları

Kredi kartı hayatımızı her ne kadar kolaylaştırsa da doğru kullanılmadığı takdirde birçok sorunu da beraberinde getiriyor. Bu sorunların başında da kredi kartı borçları yer alıyor. Kredi kartı borçlu sayısının her geçen gün arttığı ülkemizde doğru kredi kartı kullanımı büyük önem arz ediyor. Peki, bu borçlular arasında yer almamak için kredi kartını nasıl kullanmalısınız? İşte kredi kartı kullanmanın püf noktaları:

0
5091

1. Kredi kartınızın limitini gelir akışınıza göre belirleyin. Örneğin; maaşınız 2 bin TL ise, 4 bin TL değerinde bir limitiniz olmamalı!

2. Kartın son ödeme tarihini de gelirinize göre ayarlayın ve bu tarihi sakın ama sakın unutmayın. Eğer unutursanız bunun size ekstra masraf olarak döneceğini bilin!

3. Son ödeme tarihi sürekli aklınızdan çıkıyorsa kredi kartınız için bankanıza otomatik ödeme talimatı verin ve ödemeleri hesabınızdan kontrol edin.

4. Limitiniz doğrultusunda ihtiyacınızdan fazla harcama yapmayın. Alışverişe çıkmadan önce mutlaka ihtiyaç listesi oluşturun ve bu listenin dışına çıkmayın. Limitinizi geçmeniz durumunda ise limit aşımı ücreti ödemek zorunda kalabilirsiniz!

5. Karttan nakit çekildiğinde günlük faiz uygulandığını göz ardı etmeyin!

6. Kredi kartının ikiden fazlasının limitlerini ve ödeme tarihlerini takip etmek zor olabilir. Dolayısıyla kontrol edebileceğinizden daha fazla kredi kartı kullanmayın!

7. Kullandığınız kredi kartının yanı sıra piyasadaki diğer kredi kartlarının nakit kredi faizlerini takip edin.

8. Kart şifrenizi kimseyle paylaşmayın ve hiçbir yere not etmeyin!

9. Kredi kartınızı cüzdanınızın sürekli aynı yerinde muhafaza edin! Olası bir çalıntı durumda kartınızın yerinde olmadığını hemen fark edebilirsiniz.

10. İnternet alışverişleriniz için güvenilir siteleri tercih edin ve sanal kart kullanın. Sanal kartın internet dolandırıcılığına karşı koruma garantisi bulunuyor.

11. Alışveriş yaparken mutlaka kredi kartınızın yanınızda pos makinesinden geçirilmesine dikkat edin.

12. Herhangi bir kayıp ve çalıntı riskine karşı bankanızın çağrı merkezi numarasını rehberinizin sık kullanılanlar kısmına ekleyin ve böyle durumlarda neler yapacağınızı önceden araştırın. (Genellikle bankalar çalıntı ve kayıp olaylarında kredi kartını talimat doğrultusunda kullanıma kapatıyor.)

Nasıl Para Biriktirilir? İçin TIKLAYIN!

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.