Nasıl Para Biriktirilir?

Her geçen gün giderleriniz artıyor, para biriktirmekte zorluk yaşıyor ve bu durumu nasıl çözeceğinizi kara kara düşünüyor musunuz? O halde size yardımcı olacak pratik para biriktirme yöntemlerini paylaşarak işinizi kolaylaştırabiliriz. İşte para biriktirmenin püf noktaları… Para hayatımızı idame ettirmemiz için önemli bir araçtır. Dolayısıyla parayı nasıl ve nereye harcadığınızı iyi kontrol etmelisiniz. Kontrolü elden bırakmayıp hem harcamalarınızı azaltabilir hem de paranızı biriktirebilirsiniz. Nasıl mı? İşte para biriktirmenin altın kuralları…

0
5262

1.Gereksiz harcamalardan kaçının!

Para biriktirmenin altın kurallarının başında gereksiz harcamalardan kaçınmak geliyor. Peki, nedir bu gereksiz harcamalar? Örneğin; bir saat aldınız ve o saatinin farklı bir rengini daha almak istiyorsunuz. Yani ihtiyacınız olmadığı halde elinizde bulunan aksesuarın farklı rengini satın alarak paranızı harcıyorsunuz. Para biriktirmek istiyorsanız bu ve benzeri durumlardan kaçınmalısınız. Gereksiz harcamalardan kaçınarak paranızı biriktirtebilir ve böylelikle ilerde daha rahat bir hayat yaşayabilirsiniz.

2.Birikimi alışkanlık haline getirin

Alışkanlıklardan kolay kolay vazgeçilmez. Bu sebeple birikimi alışkanlık haline getirin. Bir, iki değil her ay kazandığınız paranın bir kısmını kenara atmalı ve o parayı istediklerinizi gerçekleştirene kadar unutmalısınız.

52 yaşında emekliliği için bir milyon biriktiren Jeannette Bajalia “para biriktirmek” konusunda verilecek en güzel örneklerden. Bajalia: Yaptığım tek şey kazandığımın bir kısmını düzenli olarak biriktirmekti. 10 yıl sonra, 52 yaşında emekliliğim için 1 milyon dolar biriktirmiştim. İşte bu kadar basit! Bajalia’nın bu sözü konuyu ne de güzel özetliyor.

3.Hayal edin

Hayal edin ve bunu hedefe dönüştürün. Hedefinizi belirleyip ve bunu gerçekleştirmek için de yola koyulun. Diyelim ki güzel bir ev hayaliniz var ama finansal durumunuz bunu için yeterli değil. O halde harekete geçmelisiniz! İlk olarak istediğiniz evi hayal edin ve bir not kâğıdına şu cümleyi yazın; “Hayal edebilenler için hiçbir yer fazla uzak değildir.” Bu sözü aynanıza yapıştırın. Her sabah uyandıktan sonra aynaya bakın ve yüksek sesle bu sözü tekrarlayın!

4.Liste yapın!

Alışverişe çıkmadan önce ihtiyaçlarınızı bir liste yaparak belirlemelisiniz. Belirlediğiniz liste doğrultusunda da hareket etmelisiniz. Eğer ihtiyaçlarınızın dışına çıkarsanız bu size ekstra masraf olarak geri dönecektir. Bu masrafı yapmamak ve paranızı kontrol etmek içinse listenize sadık kalmalısınız.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.