Kulislerde konuşulan bomba idda

0
2844

 Haber 7'nin haberine göre kuvvetle muhtemel aday, Başbakan'ın sıraladığı şartlar doğrultusunda Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu…

İşte o analiz:

Peki bu başbakan kim olacak?

Cevabı bulmak için Erdoğan’ın sözlerinden yola çıkarak ‘iz sürmeye’ devam edelim.

Şu sözler önceki akşama ait: “Burada bir koalisyon hükümeti yok, oturmuş bir hükümet var. Bu oturmuş hükümetin içinden başbakan atanacaktır. Başbakan eğer kabinesinde herhangi bir değişiklik düşünürse, o değişiklikleri yapacaktır. Böylece hükümeti 2015 seçimlerine partisiyle götürecektir.”

Bu durumda;

* Parti’nin Genel Başkanı ile Başbakan aynı kişi olacak. (Kongre’ye kadar Mehmet Ali Şahin’in geçici Genel Başkanlığı hariç)

* Başbakan olarak atanacak kişi, Eylül’de Genel Başkan seçildikten sonra Ak Parti’yi 2015 seçimlerine başbakan olarak taşıyacak.

* Görevi alacak olan kişi, partiyi 2015 seçimlerine götüreceği için bu kişinin üç dönem şartına takılan isimlerden biri olma ihtimali ortadan kalkıyor.

* Bu da demek oluyor ki, başbakan aslında geçici bir süreliğine değil, kalıcı olarak bu görevleri üstlenecek ve Ak Parti’yi önümüzdeki 5-10 yıllara taşıyacak bir isim arıyor. (Ya da bu isim çoktan belli ama açıklanmış değil)

Erdoğan, önceki akşam ATV yayınında Cumhurbaşkanı olması halinde yeni bir başbakan ataması gerekeceğinin hatırlatılması üzerine şöyle dedi.

“İlk etapta halkımız bu görevi bize verirse kafamızda oluşturduğumuz alternatiflerden bir tanesini, istişarelerimizi yapacağız, ondan sonra belirleyeceğiz. Anket metodum çok önemlidir. Orada da bir anket yaparım.”

Başbakan kafasındaki alternatiflerden söz ediyor ancak sıraladığı şartları yan yana koyunca ortada fazlaca bir alternatif olmadığı görülüyor.

Üç dönem şartına takılmayıp ismi başbakan olarak geçen aslında tek bir kişi bulunuyor.

Bu isim, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu.

Siyaset elbette sürprizlere açıktır ve 24 saat siyasette uzun bir süredir.

Ancak Başbakanın yaptığı tarif üzerine kafa yorup sözlerinin izini sürdüğünüzde varış noktanız burası oluyor. 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.