Küresel piyasalar denge arayışında

0
2653

Küresel piyasalar, Asya'dan başlayarak tüm dünya geneline yayılan satış baskısı ile negatif bir seyir izlerken, bugün dengelenme isteğinin öne çıkacağı belirtiliyor. Asya borsalarında, dün Çin'de açıklanan imalat sanayi verilerinin beklentilerin altında kalmasının ardından etkisini artıran satış baskısı, önce Avrupa sonra ABD borsalarına yayıldı. Çin borsasında, dün yüzde 7'ye varan düşüşlerin ardından işlemler otomatik olarak durdurulmuştu. Bugün de düşüş eğiliminin sürdüğü Asya borsalarında, tepki alımlarının geldiği ve kayıpların sınırlı olduğu görülüyor. Çin'de Şanghay bileşik endeksi, gün içinde artıya geçse de şu dakikalarda yüzde 0,65 değer kaybederken, Japonya'da Nikkei 225 endeksi günü yüzde 0,42 azalışla tamamladı.

AMERİKAN BORSALARI SERT DÜŞTÜ

ABD'de dün açıklanan verilerin beklentilerin altında kalması ve Asya piyasalarının negatif etkisinin risk iştahını azaltması ile pay piyasalarında sert düşüşler görüldü, dolar ise diğer para birimleri karşısında değer kazandı. Dün Dow Jones endeksi yüzde 1,58, S&P 500 endeksi yüzde 1,53 ve Nasdaq endeksi yüzde 2,08 değer kaybetti. Avrupa tarafında, özellikle Çin ile ticaret ilişkisi yüksek şirket hisselerindeki satış baskısı pay piyasalarının hızlı düşmesine yol açtı. Dün açıklanan imalat verileri genel olarak beklentilere yakın gelirken, Almanya'da enflasyon verisinin beklentilerin altında kalması ile avro/dolar paritesi 1,0950 ile 1,0780 arasında dalgalandı. Almanya'da DAX endeksi yüzde 4,28, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 2,47 ve İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 2,39 geriledi.

 DOLAR TL KURU 2,97'Yİ AŞTI,  BORSA ÇAKILDI!

Yurt içinde, dün açıklanan 2015 yılı enflasyonunun beklentilerin üzerinde, yüzde 8,81 artması ve küresel piyasalarda azalan risk iştahının etkisi ile dolar/TL 2,97 seviyelerine yükseldi, BIST 100 endeksi yüzde 1,69 değer kaybetti. Analistler, bugün Asya piyasalarındaki dengelenmenin dünya genelinde piyasaların iç dinamiklerini öne çıkarabileceğini ve tepki alımlarının güçlenebileceğini kaydediyor. Dün günü 70.518 puandan tamamlayan BIST 100 endeksinin 70.000 seviyesinin destek, 72.500 seviyesinin direnç konumuna geldiğini aktaran analistler, dolar/TL'de ise 2,9520 üzerinde kalınması durumunda yükseliş isteğinin devam edebileceğine dikkati çekiyor.

PAYLAŞ
Önceki İçerikBorsa güne nasıl başladı?
Sonraki İçerikDolar ne olur?

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.