Küresel piyasalarda dalgalı seyir

0
602

Küresel piyasalar dalgalı bir seyir izliyor.  Brent petrolün varil fiyatı dün 32 dolar sınırına kadar geriledikten sonra gelen tepki alımları ve dolar endeksinin değer kaybetmesinin etkisiyle hızlı bir şekilde yükselişe geçerek, günü yüzde 9 artışla 35,43 dolardan tamamladı. ABD'de açıklanan verilerin beklentilerden kötü gelmesi ve ABD Merkez Bankası'nın (Fed) bu yıl yapması beklenen faiz artırımlarına ilişkin piyasa beklentilerinin azalması ile dolar endeksi düşüşe geçerek yüzde 1,60'lık azalışla son 3 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Dolar endeksindeki düşüş, gelişmekte olan ülke para birimlerinin değerlenmesine neden olurken, bu ülke varlıklarına ilginin genel olarak arttığı görüldü. Bu etkiyle dün akşam uluslararası piyasada 2,91'in altına gerileyen dolar/TL bugün bankalararası piyasanın açılışında 2,9160 seviyelerinde dengelendi.

Petrol fiyatları ise dünkü hızlı yükselişin ardından bugün Asya piyasalarında yüzde 0,40 artışla 35,60 seviyelerinde işlem görüyor. Petrol fiyatlarındaki yükselişle artan risk iştahı, dün ABD pay piyasalarına yansırken, özellikle enerji şirket paylarındaki değerlenme ile Dow Jones endeksi yüzde 1,13, S&P 500 endeksi yüzde 0,50 yükseldi, Nasdaq endeksi ise yüzde 0,28 değer kaybetti.  Avrupa borsaları kapandıktan sonra yaşanan bu fiyat gelişmelerinin bugün açılışta pay piyasaları tarafından fiyatlanması ve yükseliş eğiliminin öne çıkması bekleniyor.

Dün Almanya'da DAX endeksi yüzde 1,53, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 1,43 ve Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 1,33 değer kaybetmişti. Bugün petrol fiyatlarındaki yükseliş eğilimine karşın Japonya'da yenin dolar karşısında yüzde 1,75 değer kazanması pay piyasalarını negatif etkiledi. Japonya Merkez Bankası (BoJ) Başkanı Haruhiko Kuroda'nın yaptığı açıklamada enflasyonda yüzde 2 hedefine ulaşmak için ellerinden geleni yapacaklarını ve BoJ'un gerekirse faizleri yüzde -0,1'in altına düşürebileceğini ifade etmesine karşın Nikkei 225 endeksi günü yüzde 0,85 değer kaybıyla tamamlarken, Çin'de Şanghay bileşik endeksi şu dakikalarda yüzde 1,63 değer kazandı. Yurt içinde, dün Avrupa piyasalarındaki negatif havanın etkisiyle Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi gün içinde 72.000 puan sınırına kadar geriledikten sonra, düşüş eğilimine giren döviz kurlarından bulduğu destekle yükselişe geçerek, günü yüzde 1,05 artışla 73.267 puandan tamamlamıştı.

Analistler, özellikle dolar/TL'deki düşüşün borsa kapandıktan sonra da devam etmesi ve küresel piyasalarda artan risk iştahı ile bugün borsada güne alıcılı bir başlangıç bekliyor. BIST 100 endeksinin 73.400 puanın üzerinde, hedefinin 75.000 direnci olacağını dile getiren analistler, ABD'de açıklanacak verilerin takip edileceğini kaydediyor.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.