Mac ‘i mi PC ‘yi mi tercih etmeli?

Mac ‘i mi yoksa PC ‘yi mi tercih etmeli?

0
4274

Her yeni bilgisayar almaya karar veren insan, çevresine danışır ve kendisi için en uygun bilgisayarın ne olduğunu sorar. Ve tam da bu noktada bir ikilemde kalır Mac ‘i mi yoksa PC ‘yi mi tercih etmeli?

Her iki teknolojiyi kıyaslandığında arasındaki farklar neler? Fiyat performans açısından hangisi daha iyi? Mac ‘in stabilitesi mi yoksa PC ‘nin esnekliği mi daha iyi?

İşte cevaplar.

Fiyat performans karşılaştırması

Bir zamanlar, PC ‘ler ve Mac ‘ler birbirinden farklı işlemciler kullanıyorlardı ve aralarında ciddi bir fark bulunuyordu. Fakat Apple, IBM’in ürettiği işlemcileri kullanmayı bırakıp Intel’e yöneldiğinden beri bu farklılıklar oldukça azaldı. Donanımsal açıdan aynı işlemciyi, aynı ekran kartını ve hatta aynı marka RAM’leri kullanan bu iki markanın tabii ki ayrıştığı noktalar var. Birinci olarak MAC ‘ler PC ‘lere göre daha kompakt bir yapı gösteriyor. Fakat, PC ‘ler önemli bir fiyat avantajına sahip.

Vade maliyet karşılaştırması

Mac ‘lerin stabil yapısı ile kullanıcılarına önemli ölçüde güven veriyor. Bunun altında Mac ‘lerin temel avantajı yazılım ve donanımın aynı firma tarafından hazırlanması sayesinde yazılım ve sürücüler arasındaki sorunlar ortadan kalkıyor.

Binlerce üretici ve parça ile karşımıza çıkan PC ‘lerde tabii ki stabilizasyon sorunlarının yaşanması son derece normal karşılamak gerekli.

Yazılım karşılaştırması

Tüm dünyada kullanılan standart Windows yazılımının her ne kadar bir çok sorun yaratsa da, eskiye göre çökme ve donma sorunlarını aşması Mac ‘e karşı önemli bir avantaj elde etmesine yardım etti.

Buna rağmen Mac OS X’in yapısı sayesinde PC kullananların yaşadığı hiçbir problemi yaşamaması da Mac ‘leri öne çıkaran bir diğer etmen. .

Masaüstünde performans karşılaştırması

Mac ve PC ‘ler arasındaki en büyük farklılıklardan birisi de donanım eklentisi yapılıp, yapılamaması konusundadır. Bir PC ‘nin arkasındaki vidaları söküp hemen hemen her şeyini değiştirebilmenize rağmen, bir Mac ‘e kolayca müdahale edemezsiniz.

Dolayısı ile PC ‘leri zaman içinde yenilenebilirken, Mac ‘ler için aynı durum söz konusu değildir.

Oyun

Mac ‘te oyun oynamanın yegane yolu bir PC veya oyun konsolu almak olduğu için, bu noktada uzak ara PC öne geçer.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.