Dizüstü bilgisayar alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Dizüstü bilgisayar alırken dikkat etmeniz gerekenler. Hangi işlemciyi, hangi grafik kartını, hangi hard diski seçmelisiniz?

0
4837

Masaüstü bilgisayarları tahtından indirip yerine çoktan kurulan dizüstü bilgisayarlar, mobil ve teknolojik olarak güçlenen yapıları ile her kesimden insanın ilk tercihi olmaya devam ediyor. Artık oyun bilgisayarı olarak da üretilen dizüstü bilgisayarlar bu kadar çeşitlenince hangisinin size daha uygun olduğunu karar vermesi de aynı oranda zorlaştı.

İhtiyaçlarınızı belirleyin

Dizüstü bilgisayar alırken, öncelikle ne amaçla kullanacağınızı belirleyin. Sadece ofis programlarını kullanıp, internette dolaşacak ve film izleyecekseniz, düşük işlemcili dizüstü bilgisayarlara yönelebilirsiniz. Eğer dizüstü bilgisayarınızda grafik ve mühendislik programları kullanacaksanız, güçlü bir işlemcisi ve ekran kartı olan bir bilgisayar bulabilirsiniz. Dizüstü bilgisayarınızda oyun oynamayı planlıyorsanız, güçlü bir işlemciye sahip, paylaşımsız RAM’li, iyi bir grafik chipsetli ve sağlam bir ekran kartı olan modelleri seçmelisiniz. Aynı zamanda oyun için kullanacağınız dizüstü bilgisayarın soğutma açısından da gelişmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Yoksa ısınan dizüstü bilgisayarınız, oyunun tam ortasında ısınıp, bütün zevkinizi bir anda aşağıya çekebilir.

dizustu1

Hangi ekran kartı, hangi işlemci, nasıl bir RAM ve hard disk

Dizüstü bilgisayarınızı niçin kullanacağınızı belirledikten sonra, en kritik sorulardan birisi de hangi ekran kartı, hangi işlemci, nasıl bir RAM ve hard disk seçeceğinizdir.

İşlemcilerden başlamak gerekirse, AMD ve Intel’in ürettiği işlemciler arasında marka farklılığı dışında çok önemli bir fark yoktur. Hangisinin adı veya fiyatı size daha sıcak ve uygun geliyorsa onu tercih edebilirsiniz.

Ekran kartı olarak birçok marka bulunmasına rağmen Nvidia ve ATI performans açısından öne çıkan iki markadır. Oyun geliştiricileri, Nvidia ile özel anlaşmalar yaparak ürettikleri oyunları bu ekran kartı ile optimize ettiklerini karar verme aşamasında mutlaka göz önüne alın.

RAM konusunda dikkat etmeniz gereken tek şey, ne kadar yüksek olup olmadığıdır. RAM için verilecek fazladan bir paranın size misli ile performans olarak geri döneceğini aklınızdan çıkarmayın.

Tıpkı RAM gibi sabit hard disklerde de kapasite ne kadar çok olursa o kadar iyi olacağını aklınızdan çıkarmayın.

Fiyat – performans karşılaştırması yapın

Mutlaka seçtiğiniz benzer özellikteki dizüstü bilgisayarın fiyatlarını karşılaştırın. Bu karşılaştırmaları internet üzerinden yapabilirsiniz. Kalite açısından Sony, Apple, Alienware gibi üst düzey cihazlar hariç; hemen hemen bütün dizüstü bilgisayarlar birbirine benzer özellik ve performans sunar. Ama markaların hepsinde farklı sorunlar veya öne çıkan özellikler bulunduğunu da araştırma yaparken göz ardı etmeyin. Örneğin bir markada ısınma problemi yokken, ekran bağlantı noktaları çok çabuk kırılabiliyor. Bu tip bilgilere yine internet üzerinden forumlar aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.