Merkez Bankası bu ay ne yapar?

0
1045

Fed'in faiz artırımı sonrası sadeleşme beklentilerine karşılık Aralık'ta beklemeyi tercih eden Merkez Bankası'nın (TCMB) izleyeceğini söylediği volatilitenin artması nedeniyle Ocak ayını da bir adım atmadan pas geçmesi bekleniyor. TCMB Aralık ayında politika faizinde bir artışı beraberinde getirecek bir sadeleşme adımı beklentilerine karşın kısa vadeli faizleri sabit tutarken, küresel para politikalarındaki normalleşmenin başlaması ile birlikte oynaklıklarda gözlenen düşüşün kalıcı olması halinde bu toplantıdan itibaren para politikasındaki sadeleşme adımlarına başlanabileceğini belirtmiş ve bu anlamda VIX ile MOVE endekslerine işaret etmişti.

ABD hisse piyasalarındaki oynaklığın başlıca göstergesi olan VIX ile ABD Hazine tahvillerinin oynaklığını ölçen MOVE endeksleri Fed'in faiz artırımına gittiği 16 Aralık'tan bu yana yükseliş eğiliminde. Fed'in faiz artırımı gerçekleştirdiği 16 Aralık'ta 17.86 seviyesinden kapanan ve PPK toplantısının yapıldığı 22 Aralık'ta 16.60 seviyesine kadar gerilen VIX dün 26.28 seviyesine kadar yükseldi. MOVE endeksi ise 16 Aralık'ta 70.2 seviyesinden kapandıktan sonra 65.5 seviyesine kadar gerilese de dün 73.6 seviyesinden kapandı. TCMB en son 29 Ocak 2014'te olağan dışı bir toplantı gerçekleştirerek politika faizini yüzde 4.5'ten yüzde 10'a yükseltmişti. TCMB'nin Aralık toplantısında kısa vadeli faizleri sabit tutması ve ard arda beş yıldır enflasyon hedefinin de tutturulamaması bir yandan bankanın kredibilitesinin zarar gördüğü görüşlerini artırırken, bağımsızlığına dair soru işaretlerinin de tekrar gündeme gelmesine neden oldu.

KATILIMCILAR FAİZİN SABİT KALMASINI BEKLİYOR

Reuters'ın 19 kurum ile gerçekleştirdiği ankette katılımcıların neredeyse tamamı TCMB'nin Ocak ayında kısa vadeli faizleri sabit tutmasını bekliyor. Ankette sadece bir katılımcı politika faizinde 50 baz puan, koridorun alt bandında ise 25 baz puan artış öngörürken, koridorun üst bandında bir değişiklik beklentisi ise bulunmuyor. Son ekonomistler toplantısında TCMB önümüzdeki döneme ilişkin net bir politika mesajı vermekten kaçınmış olsa da ekonomistler alt bant ve politika faizinde artışın yanı sıra faiz koridorunun üst bandında bir indirimin de artık ihtimaller dahilinde olabileceğini belirtmişti.

TCMB faiz koridorunun alt bandı olan gecelik borçlanma faizini yüzde 7.25, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 7.5, koridorun üst bandı olan gecelik borç verme faizini yüzde 10.75 seviyesinde tutuyor. Bankaların ortalama borçlanma maliyeti ise dün itibariyle yüzde 8.82 seviyesinde seyrediyor. Fed Aralık ayında yaklaşık 10 yıl aradan sonra ilk kez politika faizini 25 baz puan artırarak yüzde 0.25 ile yüzde 0.50 aralığına yükseltmiş, TCMB ise Fed sonrası ilk adım olarak dolar cinsi tutulan zorunlu karşılıklara uyguladığı faiz oranını artırmıştı. TCMB'nin son günlerde ise Aralık başına göre daha sıkı politika uygulaması nedeniyle ortalama fonlama maliyeti geçen haftaki yüzde 8.75 seviyelerinden önceki gün yüzde 8.95'e kadar yükseldi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.