Merkez için yeni bir dönem mi başlıyor?

0
2624

NTV canlı yayında soruları yanıtlayan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, "(Merkez Bankası'nın görev tanımında) değişiklik yapılmasına dair bildiğim kadarıyla bir değişiklik çalışması yok; bu yönde bir çalışma Bakanlar Kurulu gündemine gelmedi" dedi.

Merkez Bankası'nın yarım puanlık faiz indirim kararını değerlendiren Yılmaz şunları söyledi: "Biz iktidara geldiğimiz yılda faiz oranları yüzde 60'ın üzerindeydi enflasyon yüzde 30'lar civarındaydı. Geçen sürede bunların ikisi de tek haneli rakamlara inmiş durumda. Ama biz yeterli bulmuyoruz daha aşağı insin diyoruz. 10 yıl önce faizleri daha çok bütçe açısından tartışıyorduk. Ağırlıklı olarak bankalar kamuyu finanse ediyordu o tarihlerde ve kamu ciddi bir faiz baskısı altındaydı. Şimdi geldiğimiz noktada kamu dengelerimiz sağlam, faizin bütçemizdeki payı düşmüş durumda. Ancak faizi bütçe açısından değil artık toplam ekonomi özellikle yatırımlar açısından tartışıyoruz. Türkiye'nin son bir iki yıllık büyüme performansına baktığımız zaman yatırımların henüz arzu ettiğimiz oranda gerçekleşmediğini görüyoruz. Bu da maliyetlerle ilgili faizle ilgili. Daha iyi bir yatırım ortamı anlamından faizlerin daha aşağı inmesi gerektiğini düşünüyoruz. Merkez bankasının adımı bu yönde bir adım ama daha ileriye de gitmesi gerektiğini düşünüyoruz."

Merkez Bankası'nın bu hafta gerçekleştirdiği toplantısındaki 50 baz puanlık indirim Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başta olmak üzere hükümet üyeleri tarafından eleştirilmiş ve daha yüksek oranlı indirimlere gidilmesi gerektiği vurgulamıştı. Siyasetçilerden gelen daha sert ve hızlı faiz indirimi çağrıları, TCMB kanununda değişiklik yapılarak fiyat istikrarının yanı sıra büyüme ve istihdamı da kapsayacak şekilde genişletilebileceği tartışmalarını gündeme getirmişti.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.