Merkez’den Ocak vurgusu

0
729

Merkez Bankası ekonomistlere sunum gerçekleştirdi. Merkez Bankası sunumunda küresel normalleşme ile oynaklıklarda gözlenen düşüş kalıcı olursa önümüzdeki toplantıdan itibaren para politikasındaki sadeleşme adımlarına başlanabileceği ifade edildi.

Merkez Bankası'nın sunumunda öne çıkan başlıklar şöyle:

– Sıkı para politikası duruşunun ve alınan makroihtiyati önlemlerin etkisiyle yıllık kredi büyüme hızları makul düzeylerde seyretmektedir. – Dış ticaret hadlerindeki olumlu gelişmeler ve tüketici kredilerinin ılımlı seyri cari dengedeki iyileşmeyi desteklemektedir.

– Avrupa Birliği ülkelerinin talebindeki artışın da katkısıyla büyüme kompozisyonu net ihracat lehine değişmektedir. – Enerji fiyatlarındaki gelişmeler enflasyonu olumlu yönde etkilemeye devam etmekte. Bununla birlikte, birikimli döviz kuru hareketleri çekirdek enflasyon eğilimindeki iyileşmeyi geciktirmektedir.

– Gelişmekte olan ülkelere yönelik portföy akımları zayıf bir seyir izlemektedir.

– Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler dikkate alınarak para politikasındaki sıkı duruş sürdürülecek. Merkez Bankası dünkü PPK toplantısında beklenenin aksine faizleri sabit bırakmıştı. 

TCMB politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 7,5'te; faiz koridorunun alt bandı olan gecelik borçlanma faizini yüzde 7.25'te; koridorun üst bandı olan gecelik borç verme faizini de yüzde 10.75'te sabit tutmuştu.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.