Mısır – Corn

0
1417
531.24
(-1.6493)
Güncelleme Zamanı : 15/01/2021 - 22:13:35
Sembol
Corn
Son İşlem Fiyatı
531.24
Satış
531.99
Günlük En Düşük
518.74
Günlük En Yüksek
536
Açılış Fiyatı
522.62
Kapanış Fiyatı
524.24

Mısır – Corn

Uluslararası finansal piyasalarda mısır emtiası hem spot hem de vadeli piyasalarda yüksek işlem hacimli zirai emtialar arasında ilk sıralardadır. Küresel ekonomide katma değeri yüksek olan mısır emtiası, hayvan yemi, enerji kaynakları, işlenmiş gıdalar ve özellikle de mısır şurubu olarak gıdalarda çok geniş yelpazede kullanılan dünyanın en önemli gıda maddelerindendir. Talebinin bu kadar yüksek olması ülkeler ekonomisi açısından da anlamlı gelir ve gider kalemleri oluşturmaktadır

Mısır üreticileri arasında ABD, Çin ve Brezilya en büyük üreticiler arasında yer almaktadır. Son yıllarda bio yakıt olarak kullanımın artması ise mısır fiyatlarında arz ve talebe bağlı olarak mısır işlemcileri açısından kar fırsatları yaratmaktadır.

Mısır fiyatlarını etkileyen unsurların başında ise AD, Çin ve Brezilya dışında  da mısır üretimi arzını artıran Ukrayna, Güney Amerika gibi ülkeler fiyatları etkilemektedir. Zirai ürün olması sebebiyle mevsimsellik, rekolte, ekim yapılan dekar alanları gibi unsurlar da temel fiyat belirleyici unsurlar arasındadır. Mısır yatırımcısının özellikle haftalık olarak açıklanan USDA rekolte rakamlarını izlemesinde fayda vardır.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.