Moody’s’ten kredi notu yorumu

0
494

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in Başkan Yardımcısı ve Kıdemli Türkiye Analisti Alpona Banerji, 4 Aralık'ta yapılması beklenen Türkiye'nin not değerlendirmesine ilişkin konuştu. Banerji, "Negatif değişimin olması için mali göstergelerde belirgin bir bozulma ve sermaye girişini azaltacak ani bir dış şokun yaşanması gerek. Ayrıca büyümenin uzun vadede olumlu olmasını engelleyecek bir durum yaşanması gerekir. Çünkü dış sermaye girişlerinin azalması aynı zamanda küresel bir risktir ve büyümeyi de etkileyebilir" dedi. Banerji, "Siyasi belirsizliğin azalması hem kısa hem de orta vadede Türkiye'ye bir avantaj kazandırabilir" açıklamasında bulundu.

TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK ZAYIFLIĞI TASARRUF

Türkiye'nin en büyük ekonomik zayıflığının düşük tasarruf oranları olduğuna işaret eden Banerji, bunun mutlaka aşılması gerektiğini vurguladı. Banerji, söz konusu sorunun aşılması için yapısal reformların hayata geçirilmesi gerektiğine dikkati çekerek, "Ülkede rekabet gücünün ve ihracatın artırılması, yatırımların genişletilmesi gerek. Bunun için de istihdam politikasında reformlar yapılması, daha iyi bir vergi politikası uygulanması ve daha ciddi bir para politikasıyla enflasyonun düşürülmesi lazım" yorumunu yaptı.

FED'İN FAİZ ARTIŞIYLA CİDDİ SERMAYE ÇIKIŞI OLUR

Banerji, Fed'in potansiyel faiz artırımının Türkiye ekonomisine olası etkilerine ilişkin değerlendirmelerde de bulunarak, "Fed'in faiz artırımının Türkiye'de ciddi bir sermaye çıkışına neden olacağını düşünüyorum. Hali hazırda da bu sebepten ötürü Türkiye'de sermaye çıkışı yaşandı. Ben gelişmekte olan ülkelerde riskten kaçınmanın artacağını, yatırımcının ABD ve gelişmiş ülkelere yöneleceğini düşünüyorum" şeklinde sözlerini tamamladı. Moody's Türkiye'nin kredi notunu "negatif" görünümle yatırım yapılabilir en düşük seviye olan Baa3 düzeyinde derecelendiriyor.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.