‘Negatif faizlerden muafiyeti genişletmeyeceğiz’

0
1053

Kuroda ayrıca, gelecekte faileri daha ne kadar indireceği konusunda Avrupada negatif faiz uygulayan merkez bankalarının oluşturdukları örneklerle kendilerini bağlamadıklarını belirterek, "Avrupa'daki örneklere bakıyoruz ve buna göre faiz indirmek için teorik olarak çok fazla alan var. Ancak kendimizi Avrupa'daki negatif faiz seviyesi ile bağlamış değiliz" diye konuştu.
 

BOJ/KURODA, "TEORİK OLARAK MEVDUAT FAİZİNİ -%0,5 SEVİYESİNE KADAR İNDİREBİLİRİZ"

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, kısa vadeli faiz oranını yüzde -0,5 seviyesine kadar indirmenin teorik olarak mümkün olduğunu söyledi. Kuroda, parlamentoda yaptığı kouşmada, "Teorik olarak konuşursak, menkez bankasının mevduat faizini cari -%0,1 seviyesinden daha aşağı düşürmek için oldukça büyük bir hareket alanı var" dedi.

Kuroda, teorik olarak faizi yüzde -0,5 seviyesine getirmenin mümkün oylduğunu belirtirken, büyük bir global ekonomik krizin Japon ekonomisini tehdit etmesi halinde böyle bir adım atabileceklerini de vurguladı.

Kuroda ayrıca, BOJ'un yüzde 2 enflasyon hedefini yakalamak için gerekmesi durumunda varlık alım programını artırmak veya mevduat faizini indirmek gibi ek adımlar atmaya hazır olduğunu da tekrarladı.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.