Öğrenciler için para kazandıran işler

Öğrencilik yılları bir kadar güzel ama zorlu geçer. Bu zorluğun nedeni ise maddiyattır. Çoğu kişi hem çalışıp hem de okumak zorundadır.  Siz de onlardan biriyseniz bu yazıyı mutlaka okumalısınız. İşte öğrenciler için para kazanma yolları:

0
5383

Öğrencilik yıllarında çalışmak size çok şey katabilir. Çünkü eğitimin yanı sıra iş tecrübesi de oldukça önemlidir. Üniversitede okurken çalışmak hayata erken başlamanızı sağlar ve böylelikle okul bittiğinde çalışmayan arkadaşlarınızdan bir adım önde olabilirsiniz. Para kazanmanın dışında insanları yakından tanımak ve tecrübe edinmek adına da iş hayatına erken başlamalısınız. Bu sebeple okurken çalışabileceğiniz işlere yönelmelisiniz. Partime işler bir yandan okuyup bir yandan da çalışabileceğiniz işlerdir. Çalışabileceğiniz partime işlerinden bazılarını şöyle sıralayabiliriz;  anketörlük, içerik yazarlığı ve satış danışmanlığı.

1Anketörlük

Çoğu öğrencinin en sık yaptığı işlerin başında anketörlük geliyor. Ders saatlerinizden sonra veya hafta sonu yapabileceğiniz anketörlük ile para kazanabilirsiniz.  Şirketler genellikle yeni ürünler piyasaya sürmeden önce bir takım anket çalışmaları düzenliyor ve bu dönemlerde birçok kişiye görev veriyor. Anketleri yapan kişi olmak istiyorsanız yapmanız gereken; anket şirketleriyle irtibata geçerek başvuru yapmak olmalıdır.

2İçerik yazarlığı

Yazı yazmak kolay iş değildir ama şunu da unutmamak gerekir ki; her işin kendine göre bir zorluğu vardır. Yazmak yetenek ve araştırma ister. Yazı yazmak konusunda yetenekli olduğunuzu düşünüyorsanız derslerinizden arta kalan zamanlarda yazı yazarak ek gelir elde edebilirsiniz. Bunun için gerekli olanlar; doğru kişilerle iletişim kurmak ve kendi tanıtımınızı yapmak.

3Satış danışmanlığı

Satış danışmanlığı yorucu işlerden biridir. Uzun süre ayakta beklemek ve insanlarla uğraşmanın kolay olduğu söylenemez. Tabii bu işin iyi yanları da yok değil. Birçok insanla uğraşmak zorunda olduğunuz için bir süre sonra insan sarrafı olabilir, etkili iletişim kurarak diyaloglarınızı geliştirebilirsiniz. Buna istinaden de satış danışmanlığı öğrencilik yıllarında yapılması gereken meslekler arasında sıralanabilir. Öğrenci yıllarda anne ve babanızdan yeteri kadar maddi destek göremiyorsanız  para kazandıran işler listesine satış danışmanlığını da ekleyebilirsiniz. Böylelikle öğrencilik yıllarında para sorunu yaşamadan masraflarınızı çıkarabilirsiniz.

PAYLAŞ
Önceki İçerikVergi Nedir?
Sonraki İçerik2017 pasaport fiyatları

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.