Para biriktirmede sıra dışı yöntemler

Para biriktirmeyi özendiren yüzlerce atasözü milyonlarca da durum vardır fakat yine de para biriktirmek her zaman için çok zordur. Siz en iyisi para biriktirmede sıra dışı yöntemlere bir göz atın belki de fikriniz değişir…

0
3651

Para biriktirmek herkesin hayali olmakla birlikte aslında antipatik bir eylemdir. Para biriktirmek için birçok arzumuzdan ve hayallerimizden vazgeçmemiz gerekir. Daha kısıtlı ve kontrollü yaşamak gibi tatsız birçok tavsiye vardır fakat para biriktirmede sıra dışı taktikler var. Uygularken de hoşunuza gidecek. İşte size para biriktirmede sıra dışı yöntemler

Gereksiz abonelikleri iptal edin

Modern yaşamın gereği farkında olmadan paralı birçok şeye abone olunur, zamanla da otomatik ödemeye alınır. Kanıksanan bu harcama sizin için yeni tasarruf modelidir aslında. Okumadığınız gazete, gitmediğiniz spor kulübü, bir kere bile vakti uymayan devre mülk abonelikleri gibi. Hepsini gözden geçirin masraf listenizden düşeceğiniz en az bir kaç abonelik bulacaksınız.

Prestij kartları aidatları

Modern yaşamın dayatmalarından biri de alışverişten, ulaşıma, bankalardan sosyal kulüplere kadar birçok alanda prestij kart, altın kart, platin kart gibi çeşitli hizmetler farklı ücretlerle sunulur. Aslında yıl içine dönüp baktığınızda kartlara ödediğinizden çok daha az fayda sağlamışlardır. Fayda maliyet analizi yapmakta fayda var. Mesela prestijli indirim kartına 1000 TL ödüyorsanız fakat alışverişlerden sağladığı indirim 500 TL’yi geçmiyorsa bu kartları iptal edin. Böylece ciddi tasarruf sağlar ve para biriktirme amacınızda büyük yol kat edersiniz.

Abur cubur tuzağına düşmeyin

Açken gittiğiniz marketlerde aklınızın alamayacağı kadar çok abur cubur tuzağına düşebilirsiniz. Deterjan için gittiğiniz markette bir çanta dolusu abur cubur ile dönebilirsiniz. Hem sağlığınızdan olursunuz hem de paranızdan. Marketlere açken gitmeyin ve fiyatı düşük görünen abur cuburlar sürekli alındığında ve çok çeşitli olduğunda bütçenize ciddi hasarlar verebilir. Siz en iyisi market alışverişine tıka basa tok iken gidin sağlığınıza da para biriktirme eyleminize de faydasını göreceksiniz.

Enerji tasarruflu elektroniklere yönelin

Para biriktirmenin en keyifli olanı da sizin yerinize evdeki teknolojik ürünlerin para biriktirme amacınıza hizmet vermesidir. Tasarruflu ampuller, A plus düşük enerjili beyaz eşyalar, küçük ev aletleri elektrik faturanızda ciddi hafifleme sağlarken para biriktirmenize de keyifli katkılar sağlayacaktır.

Aile etkinliklerine önem verin

Aile bireylerin sosyalleşmesi güzeldir. Modern çağ her bir aile bireyinin farklı ortamlarda farklı odalarda yalnız ya da kendi arkadaşları ile vakit geçirme özgürlüğünü sunuyor gibidir. Diğer taraftan aile ilişkileri zayıflarken aynı zamanda aile bütçesi için tahribat da oluştur. Evde ailece birlikte aynı salonda oturmak birlikte yemek yemek kültürü unutuluyor. Ebeveynler olarak akşamları aynı odada oturmayı, birlikte yemek yemeyi tekrar keyifli hale getirerek hem aile bağlarınız güçlendirip hem de elektrik, ısınma, yemek giderlerinizi azaltırken para biriktirmek için de keyifli bir yöntemdir.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.