Petrol fiyatlarında neler oluyor?

0
2477

Ham petrol 46 doların üstündeki seyrine ara verdi. Yatırımcı, ABD'nin düşen arzına karşılık piyasa arzının olduğu bir ortamda İran'ın üretim artışına doğru ilerlediğine ağırlık veriyor.

Petrol vadelileri New York'ta yüzde 1.5 düştü. Vadeliler, Pazartesi (dün) ise yüzde 4,5 sıçramıştı. İran nükleer programını azaltma kapsamında bir adım daha atmaya hazırlanıyor. İran'ın Batı'nın yaptırımlarından tamamen  kurtulmak için nükleer programını istenilen düzeye indirgemesi gerekiyor. Böylece OPEC üyesi olan İran petrol ihracatını destekleyebilecek. ABD ham petrol stoklarının ise düşüşünü üst üste 2. haftaya taşıdığı tahmin ediliyor. Üreticinin daha az sondaj yatırımı yaptığını işaretleri bu görüşü destekliyor.

Hyundai Futures Corp emtia anlisti Will Yun konu ile ilgili yaptığı açıklamada İran arzı ham petrol üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturacaktır. Fakat fiyatların neredeyse dibi görmesi ile düşüş sınırlı olacaktır. ABD'nin düşen arzı ham petrol fiyatlarını desteklerken fiyatlar ise bir süre dar bir bantta ilerleyebilir." yorumunda bulundu.

NYMEX elektronik işlemlerdeki Ekim vadeli Batı Teksas tipi (WTI) ham petrolün varili 70 sent kadar düşüşle 45.98 dolar oldu ve Singapur'da yerel saatle 11.08'de 46.26 dolara geriledi. Ekim kontratının vadesi Salı günü doluyor. Kontrat dün ise 2 dolar artışla 46.68 dolara çıkmıştı. Söz konuus artış 16 Eylül tarihinden bu yana en çok artış oldu. Tüm işlem gören vadelilerin hacmi 100 günlük ortalamanın yaklaşık yüzde 37 altında bulunuyor. Daha aktif olan Kasım kontratı ise Singapur'da yerel saatle 13.02'de 65 sent düşüşle 46.31 dolar oldu.

Londra'daki ICE Vadeli İşlemler Avrupa Borsası'ndaki Kasım vadeli brent petrolün varili ise 53 sent ya da yüzde 1.1 kadar düşüşle 48,39 dolar oldu. Kontrat Pazartesi günü ise 1,45 dolar artışla 48,92 dolar olmuştu. Avrupalı kontatın Batı Teksas'ın kontratına farkı ise 2,09 dolar oldu.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.