Piyasada gözler bu verilerde…

0
2491

Asya hisse senetleri, yatırımcıların ABD istihdam verilerini beklemeleri ile birlikte, Şubat ayından bu yana en uzun süreli düşüş dönemini sonlandırırken, dolar gelişen ülke para birimleri karşısında zayıfladı. Petrol haftalık kazancının bir kısmını geri verdi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi son altı günde ilk kez yükseldi ve Tokyo saati ile 12:33'te yüzde 0.9 yukarıda seyrediyordu. Japonya hisse senetleri sıçrama yaptı ve Hong Kong'da işlem gören Çin hisseleri yükselişini dördüncü güne taşıdı. Kore wonu ve Malezya ringgiti dolar karşısında değer kazandı. Petrol, son iki ayın en hızlı yükselişini gerçekleştirmesinin ardından yüzde 0.9 düştü. Japonya, Güney Kore ve anakara Çin'de piyasalar Cuma günü açık olacak, ancak diğer Asya, ABD ve Avrupa piyasaları tatil dolayısıyla kapalı olacak.

Fed 2006'dan bu yana yapacağı ilk faiz artırımın güçlü ekonomik verilere bağlı olduğunu kaydederken, tarderlar, Cuma günü açıklanacak olan aylık tarım dışı istihdam verisine odaklanıyor. Bu verinin Mart ayında 245,000 artması bekleniyor. Çarşamba günü açıklanan istihdam ve imalat sanayi verilerinin beklenenden daha zayıf çıkması, ABD ekonomisinin yavaşlamakta olduğuna ilişkin spekülasyonları güçlendirdi.

Wellington'da Craigs Investment Partners Ltd. özel varlık araştırma müdürü  Mark Lister, "Yarın istihdam verileri açıklanacak ve Fed'in faiz artırımını daha önceden ziyade daha sonra yapacağı beklentisi var," dedi ve "Hisse senetleri için tavsiyemiz halen olumlu, ancak biraz daha az olumlu. Bu noktadan sonra zor ve volatil bir piyasa olacak ve dikkatli olunmalı" şeklinde görüş bildirdi.

MSCI Asya-Pasifik Endeksi, 997 hisse senedini içeren bu endeksin değerlemesinin son beş yılın en yüksek sevieysine ulaşmasının ardından, son beş günde yüzde 2'min üzerinde geriledi. Fed faiz artırımına gitmeyi değerlendirirken, Avrupa'dan Asya'ya, merkez bankaları deflasyonu yenmek ve büyümeyi desteklemek için teşvikleri artırarak ve para politikalarını gevşeterek hisse senetlerininin görünümünü destekliyor.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.