Piyasalar alev topu

0
2758

Aysel AYDEMİR/ANAPARA.COM

Haftanın son işlem gününde sabah dünkü yüzde 3'lük kayıplara tepki alımları niteliğinde yüzde 0,2 primli başlayan BİST100,  sert satış dalgası devam etti. Endeks, ilk seans içinde 70.460 puan seviyesine gerileyerel 2100 puanlık bir geri çekilme görüldü. İlk seansı 70.691 puandan kapatan endeks yüzde 2.30'luk değer kaybı yaşandı. İkinci seansta tepki alımları gelse de seans sonuna doğru artan satışlarla endeks günü yüzde 2.87 oranında kayıpla 70.280 puandan kapadı. 31 Mart 2014 tarihi itibari ile son iki yılın en düşük seviyesine geriledi.

GÜÇLÜ SATIŞ BASKISI  OLUŞTU

Piyasalarda dün sınırda yaşanan gelişmelerin etkisinin yarattığı tedirginlik, beklentilerin üstinde gelen büyüme verisi ile pozitif seyire dönüştü fakat Davutoğlu tarafından Hükümetin eylem planının bütçe boyutu piyasalarda satış dalgasının oluşmasına neden oldu ve piyasalarda yüzde 3'ü aşan kayıplar oluştu.

FED ETKİSİ ARTIYOR

Bugün,  FED toplantısı öncesi küresel piyasalarda gelişmekte olan ülke borsalarında oluşan satış dalgasına Amerikan ve Asya borsalarının da ayak uydurması ile küresel borsalarda kayıplar arttı. Avrupa borsalarında satışların devam etmesinin etkisiyle birlikte Başbakan Davutoğlu'nun '2016 eylem planı'nda açıklanan reformların bütçe üzerinde yaratacağı baskının etkisi ve mali disiplin konusunda oluşan endişeler satış baskısını artırıyor.

ASGARİ ÜCRET ŞİRKET KARLARI ÜZERİNDE STRES OLUŞTURUYOR

Tüm bunlarla birlikte asgari ücretteki artışın Borsa şİrketlerinin karları üzerinde yaratacağı etkide borsadaki satışları tetikliyor.

DOLAR/TL 2.98''i AŞTI

Gelecek hafta  15-16 Aralık tarihlerinde gerçekleştirecek olan ABD Merkez Bankası (Fed) toplantısı öncesinde Dolar/TL kuru bankalararası piyasalarda 2,98''i aştı. Küresel piyasalarda diğer para birimleri karşısında da değer kazanan Dolar, TL karşısına 6 Ekim'den bu yana en yüksek seviyeye çıktı. 

DOLAR NEDEN YÜKSELDİ?

Gelişmekte olan ülke para birimleri karşısında hızlı bir yükselş sergileyn Dolar'a faiz artırımına kesin gözü ile bakan yatırım fonlarının gelişmekte olan ülkelerdeki çıkışlarını hızlandırarak FED'in toplantısı öncesi pozisyon almak istemeleri yükselişte etkili olan güçlü ünsurlardan biri oldu. Ayrıca Türki'nin de aralarında olduğu ve jeopolitik risklerinde artığı Rusa, Türkiye, Güney Afrika'dan da çıkışlarının hızlanması Dolara olan talebi tetikleyen bir neden oldu.

Yurtiçinde ise jeopolitik riskleri çok yüksek olan Türkiye'nin hikayesinde iyi büyüme ve cari açık verisine rağmen hükümetin eylem planında yer verdiği reformaların bütçeye getireceği ek yük ve mali disiplinden uzaklaşacağı etkileri Tl'nin tdiğer para birimleri karşısında değer kaybetmeinde başrolü oynadı. İç piyasadaki yüksek oynaklıkta petrol fiyatlarındaki düşüşün cari açığa olumlu etkiside fren oluşturmadı ve Türkiye'nin risk primi yükseldi.

PİYASALARIN ATEŞİ NASIL DÜŞER?

Türkiye'nin içinde bulunduğu coğrafyada artan risklere eşlik eden ve travmatik boyut kazandıran Rusya ile krizi absorve edersek geriye Merkez Bankası'nın uygulayacağı para politikaları, mali disiplin ve Hükümetin reformların gerçekleşmesi noktasında kaynak göstermesi gerekiyor. İlk etapta iç piyasada yapılacak alınabilecek ilk önlemler olarak karşımıza çıkıyor. Diğer taraftan 2016 her ülkenin kendi verileri ile hareket edebileceği ve FED politikalarına bağlı olarak oynaklığın fazla bir yıl olacağı göz ardı da edilmemeli. 

ALTIN SON BİR AYIN ZİRVESİNDE

Altın fiyatlarında da yükseliş yönünde fiyat dalgalanmaları yaşanıyor Güne 100,72  lira seviyesinden başlayan altının gram fiyatı, 101,80 lira seviyesini test etti. Son bir ayın en yüksek seviyesini test eden altının ons fiyatı ise 1.062,66 dolar ile haftanın en düşük seviyesini gördükten sonra şu dakikalarda 1.065,58 dolar seviyelerinde dengelendi. Hafta başından itibaren 101,10 lira direncini kırmayı deneyen altın, yükselişi kar realizasyonu yönünde değerlendir.

Bugün öğleden sonra açıklanacak olan ABD'de açıklanacak perakende satışlar ve enflasyon verilerinin altının yönü üzerinde etkili olması bekleniyor. Ayrıca ABD Merkez Bankası'nın (Fed) gelecek haftaki toplantısında faiz artışına başlayacağı beklentisi ve haftalık kar satışlarının altın fiyatını baskılayabilece notu da altın fiyatlarını etkileyecek unsurlar arasında yer alıyor.

Kapalıçarşı'da şu dakikalarda çeyrek altın 168 lira, Cumhuriyet altını 683 lira seviyelerinden satılıyor.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.