Piyasalar Fed’e odaklandı 18.10.2016

Uluslararası piyasalar, Fed'in faiz artırımına ilişkin beklentilerle yön belirlemeye devam ediyor

0
2042

Asya hisse senetleri, ABD’de para politikasının genişlemeci kalacağına ilişkin spekülasyonun etkisiyle son iki haftanın en hızlı yükselişini gerçekleştirirken, dolar önemli para birimleri karşısında değer kaybetti. Avustralya ve Yeni Zelanda’da faiz artırımına ilişkin beklentilerin azalması, bu iki ülkenin para birimine destek olukrn, tahvillerinin zayıflamasını sağladı.

Ham madde üreticileri, dolardaki zayıflamanın bu para birimi ile fiyatlanan emtiaya destek olması ile birlikte, MSCI Asya Pasifik Endeksi’ndeki yükselişlere öncülük etti. ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi, ABD’de açıklanan verilerin New York bölgesi imalat sektörünün beklenmedik bir şekilde daraldığını ve sanayi üretiminin hafifçe arttığını göstermesinin ardından, Pazartesi günü yedi ayın zirvesinden başlattığı düşüşünü genişletti. Kiwi olarak da adlandırılan Yeni Zelanda doları, enflasyon verisinin ardından önemli para birimlerindeki yükselişlere öncülük ederken, Aussie olarak da anılan Avustralya doları, merkez bankasının parasal gevşemenin risklerine dikkat çekmesinin ardından ikinci en iyi performans gösteren paraoldu. Petrol varil başına 50 doların üzerine yükseldi.

ABD faiz görünümü, vadeli işlem fiyatlarının yıl sona ermeden önce faiz artırımı olasılığının yüzde 66 olduğunu işaret etmesi ile birlikte, yatırımcıların dikkatini çekmeye devam ediyor. Ekonomik verilerin analistlerin beklentilerini aştığını ya da gerisinde kaldığını gösteren Bloomberg ECO sürpriz endeksi, Salı günü açıklanacak olan ABD enflasyon verileri öncesi, son iki haftada ilk kez sıfır seviyesinin altına indi.

Sydney’de Commonwealth of Australia kıdemlidöviz stratejisti Elias Haddad, “Dolar bugün yukarı ivme kazanmakta güçlük çekiyor, zira Fed’in sıkılaştırma döngüsünün çok yavaş olacağına ilişkin ek işaretler var” dedi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saati ile 12:51’de yüzde 0.4 yukarıda seyrediyordu ve ham madde üreticilerini kapsayan endeks yüzde 0.9 ralli yaptı.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.