Piyasalar güne nasıl başladı? 15.11.2016

Piyasalar güne nasıl başladı? İşte ayrıntılar...

0
3138

Piyasaların yönünü bugün neler belirleyecek? 

Bugün piyasaların yönünü dolar ve tahvil faizleri belirleyecek.

Dün iç gerginliklerin de etkisiyle tarihi zirve olan 3,30’a yaklaşan Türk lirası dolar karşısında güne 3,2830 seviyelerinde başladı.

ABD’de başkanlık seçimlerini Donald Trump’ın kazanmasının ardından ABD Hazine tahvil faizlerinde görülen sert yükseliş ve doların küresel alanda değer kazanması gelişen piyasaları etkilemeye devam ediyor.

PETROL

Dün iki ayın en düşük kapanışını yapan petrol bugün yönünü yukarı çevirdi. OPEC üyelerinin üretimi azaltmak ve fiyatlara istikrar kazandırmaya yönelik bir anlaşma sağlamak için son bir diplomatik adım atacağına ilişkin beliren iyimserlikle fiyatlar yükseldi.

Petrol, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu’nun (OPEC), 30 Kasım’daki toplantıda, üretim kısıntısı anlaşmasının uygulanması konusunda başarısız olabileceği endişeleri ile yaklaşık dört haftadır düşüyor.

Grup son sekiz yıldır ilk kez üretimin düşürülmesi konusunda anlaşmaya varırken, İran üretimi artırdı ve Irak IŞİD ile savaş halinde olmasından dolayı bu anlaşmadan muaf tutulmayı istiyor.

Uluslararası Enerji Ajansı, üretim kısıntısına gidilememesi durumunda, “küresel arz artışının sürdüğü” bir ortamda fiyatların daha da düşebileceği uyarısında bulundu.

ASYA PİYASALARI

Analistler dolardaki artışın kısa vadede devam ederek Asya borsaları üzerinde ağırlık yaratmaya bir süre daha devam edeceğini düşünüyor.

Japonya dışındaki Asya Pasifik piyasalarını takip eden MSCI endeksi Trump’ın sürpriz zaferi sonrası yüzde 5 gerilemesinin ardından bugün yatay bir seyir izledi.

Dolar endeksi ise geçtiğimiz yılın Aralık ayından bu yana en yüksek seviyeye yükselerek 100.22 oldu ve Aralık 2015’te gördüğü 100.51 seviyesine yaklaştı. Bu noktayı aşması durumunda endeks 2003’ten bu yana en yüksek seviyeye yükselecek. Endeks bugün yüzde 0.2 gerileyerek 99.915 oldu.

ALTIN

Altın fiyatları bugün Asya işlemlerinde yatırımcıların fiziki alımları artırmasıyla beraber yükselirken, bir önceki seansta son altı ayın en düşük seviyesine yaklaşmıştı. Spot altının ons fiyatı yüzde 0.4 artışla 1,224.76 dolara yükselirken, fiyatlar dün 1,211.08 dolara inerek 3 Haziran’dan bu yana en düşük seviyeyi gördü.

KAYNAK: BUSİNESS HT

 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.